Julio Iglesias – Mücadele

Julio Iglesias, bugün 75 yaşında olan dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı. En son 2017 yılında albüm çıkaran Iglesias, toplamda 93 adet albüme sahip.

Dünyaca ünlü bir diğer şarkıcı Enrique Iglesias’ın babası olan Julio, gençliğinin ilk yıllarında Real Madrid’in genç takımında kalecilik yapmakta ve hukuk eğitimi görmekteydi. Çok sevdiği kalecilik ve hukuk arasında seçim yapmakta zorlanan Iglesias’ın hayatı, 22 Eylül 1963’te geçirdiği trafik kazası sonrası farklı bir yöne doğru yol aldı.

Doğum Günü

Kaynak: ideal.es

23 Eylül doğumlu olan Iglesias, 22 Eylül 1963 gecesi arkadaşlarıyla eğlenmeye çıktı. Eğlence sonrası yanındaki üç arkadaşıyla birlikte arabasına atlayan genç kaleci, Madrid şehir merkezine doğru zaman zaman hız sınırlarını aşarak yol almaya başladı. Saatte 100 km hızla girdiği virajı alamayan Iglesias kontrolündeki araba, bir kaç takla atarak yol kenarındaki tarlaya doğru yuvarlandı.

Kazada kimse ciddi bir yara almamış görünüyordu. Hal böyle olunca kimse hastaneye gitmeye gerek görmedi.

Bir Şeyler Ters Gidiyor

Kazadan bir süre sonra Julio, göğüs çevresi ve belinde ağrılar hissetmeye başladı. Kimi zaman büyük bir sancı eşliğinde gelen ağrılar nefes almasını dahi güçleştiriyordu. Durumundan endişe eden ailesi onu hemen bir doktora götürdü. Ancak çekilen röntgen ve yapılan incelemelerde herhangi bir aksi duruma rastlanmadı.

Ne var ki, bir akşam yaşadığı basit sayılabilecek bir hapşırma hadisesi sonrası öylesine büyük bir sancı hissetti ki, olduğu yerde bayıldı. Ardından yeniden hastane ve röntgen… Ancak yine bir bulguya rastlanmadı.

Tekrar eve gelen ve hayatına devam eden genç adamın sancıları ve yaşadığı krizlerin sayısı arttı. Çok geçmeden yatağa düşen Iglesias, bu süreçte yaklaşık 30 kilogram ağırlık kaybetti.

Nihayet Sorun Bulunuyor

Artık uyuyamayan, günden güne eriyen oğlu için seferber olan baba Julio Iglesias Puga, Madrid’in ünlü doktorlarını oğluna bakması için evine davet etti.

Uzun incelemeler sonunda doktorlar hastalık konusunda görüş birliği sağladılar: Hastalık omurilikteydi. Teşhisin konulduğu gece önce idrar kesesi, daha sonra bütün bel altı felce uğradı.

Genç adamın omurgasında tümör tespit edildi. Doktorların düşüncesi, araba kazasının bu tümörün ortaya çıkışını hızlandırmış olduğu yönündeydi. Bunun üzerine hemen ameliyata alındı ancak hastaneden eve dönerken artık belden aşağısı tutmuyordu.

Kaynak: viola.bz

Iglesias, Real Madrid alt yapısındayken.

Yapılan kontroller sonunda doktorlar umutsuz konuştular: Julio ölene dek sakat kalacaktı.

Azim ve Kararlılık

Doktorların teşhisine rağmen Julio, kolay kolay pes etme niyetinde değildi. Evlerine ziyaretlerde bulunan bir beyin cerrahının tavsiyelerine uyarak ayak parmaklarını hareket ettirmeye çalışıyordu. İlk zamanlar bunu elleriyle yapan ve bir gelişim kaydedemeyen Iglesias, “Kendimi batmak üzere olan bir gemi gibi hissediyorum.” sözleriyle içinde büyüyen umutsuzluğu açığa çıkarıyordu.

Ancak yine de çalışmalarına devam etti ve yaklaşık iki ay sonra bir gün, bütün ev Julio’nun sevinç çığlıklarıyla inledi. Odasına koşan ailesi genç adamın sol ayak baş parmağını oynatabildiğini büyük bir sevinç ve şaşkınlıkla izledi.

Bu bir kıvılcımdı, alev alması için daha fazla mücadele etmesi gerekiyordu.

Gitar İle Tanışma

Çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye çalışsa da gelişiminin oldukça yavaş ilerliyor oluşu, genç Julio’nun canını sıkıyor ve motivasyonunu düşürüyordu. Bu gibi durumlarda moralinin yükselmesi için hemşiresi Eladio Magdaleno ona bir gitar hediye etti. Yatağındaki kısıtlı hareket alanına rağmen sık sık gitarıyla bildiği şarkıları çalıp söylemeye çalışan Iglesias’ın sesi, anne babasının dikkati çekmişti. Julio’nun sesi tatlı bir bahar esintisi gibiydi!

 

İki Yıl Süren Mücadele

Kaynak: blog.endtheoccupation.org

Iglesias, azmiyle vücuduna yeniden hareket kazandırmayı başarmıştı ve bu gelişmeler sonrası doktorları yeniden bir ameliyat yapmaya karar verdiler.

Başarılı geçen operasyondan dört ay sonra Julio ayağa kalkmayı başarmıştı. Evde tutunarak başladığı yürüme macerası, her gün saatlerce süren çalışmalar sonunda başarıya ulaştı. Onu oldukça zorlayan çalışmaları sonunda bir gün, hiç bir yere tutunmadan adım atmayı başardı. Bu adım için bir buçuk saat gayret göstermesi gerekmişti!

Önceleri koltuk değnekleriyle yürümeye başladı. Havuzda bazen beş saati bulan çalışmalar yaptı ve koltuk değneklerinden kurtulup bastona geçti. Çok geçmeden bastondan da kurtularak yardımsız yürümeye başladı.

Kariyer

Sesi her ne kadar dinleyenleri kendisine hayran bıraksa da, Julio’nun amacı hukuk eğitimini bitirerek kariyerine bu yönde devam etmekti. Müziği hobi olarak görüyordu.

Rehabilitasyonu sona erdikten sonra üç aylığına İngiltere’ye dil okuluna gitti ve döndüğünde hukuk eğitimini tamamladı.

İlk Şarkı

Boş zamanlarını değerlendirdiği bir eğlence gözüyle baktığı müzikten öyle kolay kopamayan Iglesias, 1968 yılında Benidorm Şarkı Yarışması’na katıldı ve yazdığı ilk şarkı olan “La Vida Sigue Igual” (Hayat Aynen Devam Ediyor) ile yarışmada birinci oldu. Şarkı, Iglesias’ın çektiği acıları anlatıyordu.

Bu başarı, müziği bir hobi olmaktan çıkararak hayatının merkezi haline getirdi.

Film

Festival büyük ödülünü almasını sağlayan şarkısıyla kısa sürede üne kavuşan Iglesian’ın hayatı, 1969 yılında şarkısıyla aynı ismi taşıyan bir filmle beyaz perdeye taşındı. Hayatını anlatan filmin başrolünde kendisi oynadı. Film İspanya’daki tüm sinemalarda yayınlandı. O artık bir yıldızdı.

Eurovision ve Sonraki Yıllar

1970 yılında İspanya’yı Eurovision şarkı yarışmasında “Gwendolyne” adlı şarkısıyla temsil etti. Yarışmada birinci olamadı ancak şarkı onu Avrupa’da üne kavuşturdu.

Ardı ardına çıkardığı albümlerle hayran kitlesi her geçen gün artırdı. “Un Canto A Galicia” şarkısı Almanya’da 1 milyon sattı. 1974’te “Manuela” adlı şarkısı ona Fransa’da Altın Plak Ödülü kazandırdı. Bu başarıları daha sonra İngiltere, ABD, Çin ve Güney Amerika ülkelerinden aldığı ödüllerle taçlandırıldı. Bu zamana kadar toplamda 300 milyona yakın albüm satışı yaptı. Aynı zamanda, en fazla değişik dilde albüm satan şarkıcı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

İspanyolca’nın yanında İngilizce, Fransızca, Portekizce ve Almanca şarkılar seslendiren Iglesias, şarkılarını genellikle “yitirilen bir aşk” üzerine yazıyordu.

Melankolik sesi ve duygusal şarkı sözleriyle onu dinleyen kadınlarda kendisine karşı şefkat duygusu ortaya çıkıyordu. Hayranlarının çoğunun kadın olmasına şaşmamalı.

Kaynak: wikipedia.org

“Benim başarım, acılarımın meyvesidir.” diyerek geçirdiği zorlu yılları hiçbir zaman unutmadığını belirten Julio Iglesias, hayatın karşısına çıkardığı zorluklara rağmen pes etmeyerek belki de futbol ve hukuk alanında erişemeyeceği bir üne kavuşmuş oldu.