“Geri İstiyorum.” – 2014

Kimisi düğünde taktığı altını geri ister, kimisi eski sevgilisinden geri ister aldığı tüm hediyeleri, kimisi de Ümraniye belediyesi gibi verdiği kepçeyi…

Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi’yle 2005 yılında ‘kardeş belediye’ protokolü imzalayan Ümraniye Belediyesi, kardeşine bir de jest yapıp; kepçe gönderdi. Fakat 2014 yerel seçimlerinde Çemişgezek Belediyesi CHP’ye geçince, Ümraniye Belediyesi; verdiği kepçeyi geri istedi. İki belediyenin de AKP yönetiminde olduğu 2005 yılında başlayan kardeşlik de böylelikle sona erdi. Çemişgezek Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy: “Kepçelerini alıp tepe tepe kullansınlar” dedi.

BU SEFER MAĞDUR “AKP”
Aynı seçimler sonrası bir başka olayda Bingöl’e bağlı Karlıova İlçesi’nde yaşandı. Seçimler sonrası Karılıova’da belediye Barış ve Demokrasi Partisi’nden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçti. Seçimler sonrası AK Parti Karlıova İlçe Başkanı Bülent Bingöl, daha önce BDP’li belediyelerden Karlıova Belediyesi’ne verilen bazı araçların Diyarbakır, Batman ve Viranşehir Belediyeleri tarafından geri alındığını söyledi. Binek araç, çöp toplama aracı, iş makinesi ve itfaiye aracı bahsi geçen belediyeler tarafından geri istendi.

“PARAMI VERİN”
2014 Yerel Seçimleri sonrasında AKP, Sarıoğlan’da üçüncü sırayı alabildi ve başkanlık hayalleri diğer seçime kaldı. Hayalleri yıkılan başkan adayı Ali Taştan, seçim çalışmaları sırasında İğdeli Mahallesi Cemevi’ne yaptığı yardımları, seçimden hemen sonra geri aldı.

“ECEVİT KASKETİ”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki tutum ve açıklamalarını beğenmediği Kemal Kılıçdaroğlu’na mektup yazarak, Genel Başkan seçildiği ilk kurultayda kendisine sahnede hediye ettiği “Ecevit kasketi”ni geri istedi.
Demirsoy mektubunda: “…Halkı, solu, sosyal demokrasiyi simgeleyen ortanın solu yadigarı olan size armağan ettiğim o simge kasketi geri istiyorum” dedi.

 

BİR SENE SONRA GERİ İSTENEN ARAÇ
Aralık 2013’te Ankara Çankaya Belediyesi tarafından Antalya Gazipaşa Belediyesi’ne hibe edilen çöp toplama aracı, Mart 2015’te Çankaya Belediye Meclisi kararıyla geri istendi. 2014 Yerel Seçimleri’nde belediye CHP’den AKP’ye geçmişti.