Ne Notası…Müzik Notası mı?

4 Temmuz 2003 Irak’ın Süleymaniye kentinde 11 Türk Askeri ABD askerleri tarafından başlarına çuval geçirilerek göz altına alındı.

Gurur kırıcı, ülke onurunu zedeleyici bu hareket kamuoyunda rahatsızlık yarattı. Muhalefetin ABD’ye nota verilmesi çağrısına, 8 temmuz günü parti grup toplantısında yanıt veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: “Öyle kalkıp nota verecek misiniz? Ne notası veriyorsun? Onu söyledim… Müzik notası mı? Olayı teşhis edeceksin, derinliğine teşhis edeceksin, anlayacak, bileceksiniz, ha verilmesi neyse ondan sonra verirsin. İki tane ortak arasında dargınlık olduğu zaman, bu dargınlığı nasıl gideririz, ona çalışılır. Ortak, ‘yanlış yapıldı’ diye ortaklığı bozmaz… “ dedi.
Diplomatik nota; dış politikada bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara verilen ad.
Peki o zamadan bu günlere kadar iktidar partisi değişmeyen Türkiye, hangi konularda hangi ülkelere nota vermiş?

27 Aralık 2006

Türkiye, Sertab Erener’in orkestrasında yer alan Ermeni kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı piyanist Burak Bedikyan’ın Bakü Havaalanı’nda uzun süre alıkonulup sınır dışı edilmesi nedeniyle Azerbaycan’a çifte nota verdi.

Dışişleri Bakanlığı Ankara’da Azerbaycan Büyükelçiliği, Bakü’de de Türkiye Büyükelçiliği üzerinden verdiği notalarda, Türk vatandaşı olan ve T.C. pasaportu ile Azerbaycan’a giriş yapmak isteyen Bedikyan’a yapılan muamelenin “kardeş iki ülke” ilişkilerine uygun bir tutum olmadığını dile getirdi.

13 Nisan 2007

Türkiye, Mesut Barzani’nin sözlerine sert tepki gösterip, Irak’a nota verdi.

Irak Cumhuriyeti Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin “Kerkük, tarihsel ve coğrafi olarak bir Kürt kentidir ve Kürdistan’ın parçasıdır. Onlar birkaç bin Türkmen için içişlerimize karışırlarsa elbette bizim de 30 milyon Kürt için hiçbir şey yapmadan durmamız söz konusu olamaz” sözleri bardağı taşıran son damla oldu.

29 Mayıs 2007

Dışişleri Bakanlığı, iki Amerikan savaş uçağının 24 Mayıs’ta Türk hava sahasını 4 dakika ihlal etmesinin ardından Amerikan yönetimini yazılı bir notayla uyardı.

Notada, ihlalin Türkiye’de yarattığı rahatsızlığa vurgu yapıldı, ihlalin bir kez daha tekrarlanmaması için Amerikan yönetiminden ‘en etkin’ önlemlerin alınması istendi.

22 Ekim 2009

Türkiye, Bakü’ye “bayrak notası” gönderdi.
Türkiye, Bakü’de bulunan Türk şehitliğindeki Türk bayraklarının indirilmesinin ardından, dün de Türk Büyükelçiliği’ne ait Din İşleri Müşavirliği’ndeki bayrakların indirilmesi üzerine, Azerbaycan’a sert tepki gösterdi.

14 Ekim’de Ermenistan ile Türkiye arasında Bursa’da oynanan milli maça Azeri bayrağının sokulmaması ve Azeri bayraklarının Atatürk Stadı çevresindeki çöplere atılması, Azerbaycan’da ciddi tepkilere neden oldu. Azerbaycan’a Viyana Sözleşmesi hatırlatılarak; Türk Büyükelçiliği’ne bağlı Din İşleri Müşavirliği’nin Türk toprağı olduğu ve dokunulmaz bir statü taşıdığı belirtildi.

13 Kasım 2011

Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Türk Büyükelçiliği, Halep Başkonsolosluğu ve Lazkiye’deki Türkiye Fahri Konsolosluğuna saldırı düzenlendi. Türkiye de Suriye’ye olayların sorumluların bulunması için nota verdi.

30 Mart 2012

Türkiye, askerden arındırılmış statüsünde bulunan Semadirek Adası’nda tatbikat yapan Yunanistan’a nota verdi

12 Kasım 2012

Türkiye, Şanlıurfa sınırına yakın bölgede meydana çatışmalar nedeniyle Suriye’ye bir kez daha nota verdi.

10 Mayıs 2013

Suudi Arabistana, “tazminat” notası.

SUUDİ Arabistan Büyükelçiliği’ndeki işlerinden atılan ancak tazminat alamayan 19 işçinin açtığı davada iş mahkemesi tazminata hükmetti, Yargıtay da kararı onadı. Buna rağmen işçilere paralarını ödemeyen elçiliğin bankadaki hesaplarına “ihtiyati haciz” konulunca; Türkiye ile Suudi Arabistan arasında diplomatik kriz çıktı. Elçiliğin avukatları itiraz edince hesaplardaki ihtiyati haciz kararı kaldırıldı, Dışişleri Bakanlığı da büyükelçiliğe “işçilerin parasını ödemesi” için nota verdi.

11 Nisan 2016

Alman İkinci Kanalı’nda (ZDF) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren şiir okuyan Jan Böhmermann hakkında Alman makamları nezdinde inceleme başlatılmasını istendi, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili nota verildi.

28 Mayıs 2016

ABD yönetimine Türkiye’nin Washington büyükelçiliği ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla nota verildi.

ABD askerlerinin terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin armasıyla görüntülenmesi Türkiye’nin tepkisini çekti.

27 Temmuz 2016

Kosova’nın tirajı yüksek gazetelerinden Gazeta Express’in genel yayın yönetmeni olan Berat Buzhala’nın “Türkiye’de bulunan Kosovalı tatilcilere çağrımdır, darbecilerin safına katılın” diye attığı Twitter mesajı sonrası Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliği, Kosova Dışişleri Bakanlığı’na gazeteci için gereğinin yapılması konusunda nota gönderdi.

26 Eylül 2016

Almanya’dan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın iadesini talep edildi.

Haklarında yakalama kararı bulunan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Almanya’nın Freiburg kentinde görüldükleri yönünde basında çıkan haberler üzerine Türkiye, nota vererek bilgi istedi.

22 Mayıs 2017

ABD’de temaslarını sürdürdüğü sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları ve ABD’li güvenlik güçleri arasında gerçekleşen kavga sonrası olayın soruşturulması ve gerekli açıklamanın yapılması için nota verildi.


Dışişleri Bakanlığı tarafından: “Cumhurbaşkanımızın Washington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiştir…” açıklaması yapıldı.

4 Temmuz 2017

Almanya Federal Başbakanlık binası önünde dün bir podyum üzerine çıkarılan arabanın önüne açılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in resimlerinin bulunduğu, “Bu arabayı kazanmak istiyor musun? O zaman diktatörlüğü öldür” yazılı pankarta ilişkin Berlin Büyükelçiliği, Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı göndererek, tepkisini iletti.

16 Ağustos 2017

Almanya’ya Adil Öksüz notası…

FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu yönünde haberlerin çıkması üzerine, Dışişleri Bakanlığı; bu kişinin orada olup olmadığının tespit edilmesi ve oradaysa tutuklanarak Türkiye’ye teslim edilmesi için Almanya’ya nota verdi.

16 Kasım 2017

“İş Adamı” Reza Zarrab için daha önce 4 Kasım’da ABD’ye nota veren Türkiye, cevap gelmeyince 16 Kasım günü bir kez daha söz konusu kişinin akıbeti hakkında nota verildi.

20 Ocak 2018

Suriye’ye Zeytin Dalı Harekatı hakkında nota verildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki bu saldırgan tavrını kınıyoruz” ifadeleri sonrası, Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğuna Zeytin Dalı Harekatı hakkında nota verildi.

27 Şubat 2018

PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslüm’ün Çekya’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması sonrası Çekler’e de nota verdik.