Arda Turan’ın Son Üç Yılı

Dünya devi Barcelona, Arda ve Atletico Madrid’e verilen 41 Milyon Euro…

6 Temmuz 2015 tarihinde en pahalı Türk futbolcusu ünvanını ele geçirerek Barcelona’nın yolunu tutan Arda Turan, seven sevmeyen herkesin takdirini kazandı.

O günden 8 Ekim 2018’e Arda Turan’ın yaşadıklarına hep birlikte göz atalım.

“İyi Bir Örnek Olacağım”

Arda imza töreninde, “Hayatımda en çok olmak istediğim yerdeyim; Barcelona’dayım.” dedi ve ekledi, “Benimle gurur duyan, hayal eden insanlara iyi bir örnek olacağım.”

Adamlık 

Barcelona’nın transfer cezasından ötürü Ocak ayına kadar takımıyla resmi maça çıkamayan Arda, yine de milli takımda görev almayı sürdürdü.

Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynadığı Hollanda mücadelesi sonrası Instagram hesabından paylaşımda bulunan Turan, “…Adamlar kaybedebilirler ama mücadeleyi asla bırakmazlar”  ifadelerini kullanarak “Adamlık” hakkında bizlere tüyolar vermeye başladı.

“Seni Bulacağım” 

Ocak ayı itibariyle takımıyla beraber resmi maçlara çıkmaya başlayan milli futbolcu, pek çok zaman maç eksiği bulunmasının sıkıntısını çekti. 

Goal.com tarafından İspanya’da yılın en kötü 11’ine seçilmesi sonrası Instagram’daki  bir takipçisi tarafından yazılan, “Reklam yıldızlıklarından arta kalan zamanlarında futbolunu geliştirmeye çabalamanı tavsiye ederim. En kötü 11’e girerek ülkemizi yine gururlandırdın. Hayat sana güzel şova devam.” yorumu Turan’ı çileden çıkardı.

Yoruma cevap olarak, “Seni bulacağım ve şov nasıl olur göreceksin.” yazması sonrası sonrası takipçisi, “…Eşkıyalık taslayacaksan adresimi veririm…” şeklinde yanıt verdi. Bunun üzerine Arda “Şova devam demek…Ben dediğimi yaparım görürsün sen. Önce adam gibi eleştiri yapacaksın, adam gibi cevap alacaksın…Şovun ne olduğunu alırsın!!!” diyerek sohbete noktayı koydu ve daha sonra da yorumları sildi.

Pek çok firmayla reklam anlaşması bulunan Arda Turan, 2016 yılı Ocak ve Mayıs aylarında dört markanın daha reklam yüzü oldu. (Lassa, Opet, MasterCard ve Deri Tanıtım Grubu)
i

Prim Meselesi

Milli Takımımızın İzlanda’ya attığı son dakika golüyle gitmeye hak kazandığı Avrupa Futbol Şampiyonası, yaşanan prim tartışması ve Arda Turan Fatih Terim gerilimiyle gündem oturdu.

Yatmayan primlerle alakalı Terim’le yaşadığı tartışmanın basına yansıması sonrası, oynanan kötü futbolun da etkisiyle taraftarlar tarafından İspanya maçında ıslıklanan Arda, eleştirilerin odağı haline geldi.

Grubun son maçı olan ve tek galibiyetimizi aldığımız Çekya karşılaşması sonrası, “Biz hayatımızda kimseden para istemedik. Benim için önemli değil de, annemi ağlatmasalar iyiydi. Bazılarını affetmeyeceğim. Herkese tek tek hesap soracağım. Hiç kimse merak etmesin. Benim her şeyimi konuşabilirsiniz ama adamlığıma laf söyleyemezsiniz”  açıklamasında bulundu.

Milli Takıma Çağrılmadı

Avrupa Şampiyonası sonrası açıklanan ilk milli takım kadrosuna Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Hakan Balta, Gökhan Gönül, Caner Erkin çağrılmadı. 

Arda ve Fatih Terim arasındaki ayrılığın en somut göstergesi bu olay oldu.

Terim kadroya alınmayan futbolcuların Türk halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi ve ekledi,“Milli takımın kapısı kendini bu formaya taşıma şerefine hazır ve istekli olan saha içinde ve saha dışında milli takım oyuncusuna yakışır davranmayı yol edinmiş takımın parçası olmaya hazır olan her oyuncuya açıktır.” 

Bu açıklamaların ardından gözler Arda Turan’a çevrildi. Arda konuyla ilgili olarak,“Bu Milli Takım olaylarının başında, hesap sorma diye bir şey söylemiştim. Hoş olmayan, aslında beni de rahatsız eden bir şeydi. Ama ben, ‘Beni kim paracı primci yaptıysa hesap soracağım’ dedim. Herkesin, arkadaşlarımızın anası babası var, çoluğu çocuğu var. Bu lafları kimse kaldırmaz.”  ifadelerini kullandı.

Arda Turan’ın Milli Takıma katılması dört milli maç aradan sonra Kasım ayındaki Kosova karşılaşmasında gerçekleşti. Üçüncü kişilerin araya girip taraflarla konuşması bu kararda etkili oldu. Yine de Terim, milli takım kampında yaptığı açıklamada, “Bu karar içime sinerek verdiğim bir karar olmadı.” demeyi de ihmal etmedi. 

“Arda Gitsin”

İkinci sezonuna iyi başlasa da zamanla daha az forma şansı bulan Arda’yla alakalı bir haber ortaya atıldı.

Barcelona’yla yeni sözleşme görüşmeleri yapan Messi’nin, yönetimden içinde Arda’nın da bulunduğu bir grup futbolcunun takımdan gönderilmesini ve yerine daha etkili olabilecek isimlerin alınmasını istediği iddia edildi.

Ayrıca Arda’nın takımıyla pek fazla bütünleşemediği yönünde haberler de çıkmaya başladı. Takım arkadaşlarının onu tanımlarken tüm vaktini telefonda geçirdiğini belirtmeleri, takımıyla fazla vakit geçirmediği izlenimi verdi.

Bu iddiaları destekleyen gelişme 26 Mayıs 2017’de kazanılan Kral Kupası maçı sonrası yaşandı. Tecrübeli oyuncunun takım arkadaşlarıyla zaferi kutlamak yerine tek başına mutsuz hali objektiflere takıldı.

Tarihte Kaç Arda Turan Var?

Mart ayında yayınlanan bir röportajda yer alan sözleri, kendini beğenmiş olduğu yönünde eleştiriler almasına sebep oldu. 

Arda Turan’ın sözleri şu şekildeydi: “Benim işim sahada olduğu için insanlar sürekli, ‘Aaa her yerde Arda var’ diyor. Tabii ki de her yerde ben olacağım. Yüz yıllık tarihe baksınlar. Kaç tane Arda Turan var! Portekizliler’in bir sözü vardır; ‘Fazla mütevazılık kibir göstergesidir’ diye… Bizim küçükken, ‘Çok büyük oyuncu’ dediklerimizin kaç tanesi buralara gelip oynamış! Hepsi abilerimiz… Ama rica ediyorum. Burada bir başarı varsa… Ülkenin gençlerine bir örnek, hayal olabiliyorsak kıymeti bilinsin bunun.
 
İnsanlar sanıyor ki ben böyle bütün gün geziyorum, yiyorum, içiyorum, uçaklar, tatiller falan. Arada bir de top oynuyorum. Böyle bir şey yok. Eğer ben vücuduma iyi bakmasaydım burada olabilir miydim!” 

Uçakta Kavga

Barça’daki ikinci sezonunu da performansına dair soru işaretleriyle bitiren Arda, 6 Haziran 2017’de milli takım kafilesiyle Makedonya’dan dönerken uçakta gazeteci Bilal Meşe’ye saldırdı.

Çıkan prim tartışmalarının yalan yanlış şekilde kamuoyuna sunulmasından sorumlu tuttuğu Meşe’ye küfürler savuran milli futbolcu ayrıca onu uçağa alanlara da ağır küfürler etti. 

Yaşanan olay sonrası ilk açıklamayı Instagram’dan kendisi yapan Arda, “Yapılanları unutmadım. 2016’da ıslıklandığımı hiç unutmadım…Hayatım boyunca hiç iyi bir futbolcu olmak için uğraşmadım. İyi, onurlu bir adam olmak için uğraştım. Hayatım boyunca ne yaptıysam bedelini ödemeye hazırım. Yine ödeyeceğim. Gereğini yapıyorum ve milli takım kariyerimi şerefim ve onurumla sonlandırıyorum. İnşallah insanlara iyi futbolculuğumu değil, adamlığımı bırakırım.” açıklamasını yaparak pişmanlık duymadığını da belirtti.

Ancak milli takımın başına Lucescu geçtikten sonra milli takıma dönmek istediğini beyan etti ve 2 Eylül 2017’deki Ukrayna maçıyla milli formayı tekrar sırtına geçirdi.

İzlanda Maçı

Arda’nın düşük formu, magazin basınında yer alan haberleri, sürekli adamlık dersi vermesi, kibirli olarak görülen açıklamaları kamuoyunda ona karşı olan saygının azalmasına ve eleştirilerin artmasına sebep oldu.

6 Ekim 2017’de oynanan İzlanda karşılaşmasında ıslıklar eşliğinde oyundan alınırken gülümsemesi tepki çekti. 

Barcelona Cephesi

Luis Enrique ile geçen iki sezonda bekleneni veremeyen Arda, yeni hocası Ernesto Valverde’nin gözüne girmeyi başaramadı. Valverde, “Arda Turan formunu geri kazanır mı emin değilim. Kulüp onun için büyük yatırım yaptı; ama burada her şey performansa bağlı. Şu anda tercihimizi diğer oyunculardan yana kullanacağız.” diyerek milli futbolcuyla ilgili düşüncelerini aktardı.

El Pais Gazetesi(İspanya) : "Arda Turan eski bir futbolcu gibi. Onun nasıl futbol oynadığını hatırlamak zor. Kalitesi, Barcelona'da oynamak için yeterli mi? Birçok kişi bundan emin değil."
i

Arda’nın takım arkadaşlarıyla bağı da git gide zayıflamıştı. Yaz aylarında evlenen Messi’nin Arda’yı düğününe davet etmemesi de bunun en büyük göstergesiydi.

Öte yandan anayasa referandumunda “Evet” oyu kullanacağını açıklaması, Barcelona taraftarları arasında rahatsızlık yarattı. “#noDictadura” etiketiyle Arda Turan’ın bu tercihi eleştirildi.

Ayrıca takımının maçı olduğu sırada İstanbul’da gece hayatında yakalanması da hanesine eksi olarak yazıldı.

Bu dönemde basının da performansını yoğun olarak eleştirmesi transfer dedikodularını hızlandırdı. Barcelona’da mutlu olduğunu açıklasa da bir gün Galatasaray’da oynamak istediğini ancak taraftarın kendisini istemediğini bildiğini söyledi.

Barcelona Kariyeri: 2015-16 (25 Maç 2 Gol 4 Asist), 2016-17 (30 Maç 13 Gol 6 Asist), 2017-18 (0 Maç)
i

Başakşehir Transferi

Valverde’ye kendisini ispat etmeyi başaramayan Arda Turan, 15 Ocak 2018 tarihinde Başakşehir FK ile 2,5 yıllık sözleşme imzaladı.

Barcelona, 41 Milyon Euro bonservis bedeliyle kadrosuna kattığı futbolcuyu, bedelsiz olarak İstanbul ekibine kiraladı.

İmza töreninde konuşan Arda, “Avrupa’ya dönmek istiyorum ama Başakşehir ile döneceğim.” açıklamasını yaptı. 

“Kafanı Kırarım!”

12 Mart 2018’de Aslıhan Doğan ile dünya evine giren Turan, 25 Mart günü bir mekandan çıkarken magazincilerin eşine sorduğu bir soruya sinirlenerek, “Senin kafanı gözünü kırarım, karımla konuşuyorsun!”  dedi. Devamında“Kötü bir şey sormadım” diyen muhabire “Hadi lan işine bak” diye bağırdı.

16 Maç Ceza

4 Mayıs günü oynanan Sivasspor karşılaşmasında faul beklediği bir pozisyonda istediği karar çıkmayınca yardımcı hakemin üzerine yürüyüp iki eliyle iten Arda’ya hakem kırmızı kart gösterdi.

Bu davranışından ötürü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından 16 maç ceza verildi, Tahkim Kurulu cezayı 10 maça indirdi.

3 Sene Sonunda Gelinen Nokta

FIFA’da kendisi hakkında, “İyi elektrik veren, taraftarın duygularına hitap eden, bitmek bilmez bir iyimserliği var” sözleri sarf edilmiş olan Arda Turan 8 Ekim akşamı şarkıcı Berkay’ın burnunu kırdı. Gerisi malumunuz.

Ne Demişti? Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.