Fenerbahçe – Avrupa Karması Maçı

Fenerbahçe, Avrupa Karmasına karşı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumu kabul edilen 1881’in 100. yılı şerefine Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Şen, Avrupa’nın meşhur futbolcularını bir araya getirerek Fenerbahçe’ye karşı sahaya çıkarmayı planlar. Efsane futbolcuların isimlerinin telaffuz edilmesi maça olan ilgiyi her geçen gün artırır. 

2 Haziran 1981 tarihinde oynanan ve Fenerbahçe’nin 3-0 kazandığı maçın detaylarıysa şu şekilde.

Yıldız İsimler

Gazetelerde maçın yapılacağı ilan edildikten sonra sıra kadrolarda kimlerin olacağı hususuna geldi. Haberlerde göze çarpan en büyük isim, Hollandalıların yaşayan efsanesi Johan Cruyff’tu. Ancak Cruyff dışında kaleden kaleye gol atan meşhur Yugoslav kaleci Panteliç, İsviçreli Heinz Hermann, İspanyol Rafael Gordillo… gibi pek çok yıldızın ismi yazılmaya başlandı. Aslında bu isimlerle gelmeleri konusunda anlaşılmıştı. Ancak UEFA’nın ilk etapta bu maça izin vermemesi sebebiyle programlarını değiştiren futbolcuların bir kısmı UEFA izni alınmış olmasına rağmen maça katılamadılar.

“Atatürk’e Layık Futbol”

Basının maça ilgisi de beklenildiği gibi yoğun oldu. Çıkan bir haberde Johan Cruyff’un Fenerbahçe kulübünü arayarak, “Atatürk gibi, dünyanın tanıdığı bir lider için oynanacak maçta ona layık bir futbol ortaya koyacağım.” dediği kaydedildi.

“Türk Futbolunu Pek Tanımıyorum”

İstanbul’a ilk gelen isim Queen Park Rangers forması giyen ve Milliyet Gazetesi’nin verdiği bilgiye göre Britanya’nın en iyi orta saha oyuncusu seçilen Tony Currie oldu. Currie ayağının tozuyla yaptığı açıklamada, “Türk futbolunu yakından tanımıyorum. Ancak Atatürk gibi bir devlet adamı için yapılacak maçta oynayacağım için çok seviniyorum.” ifadelerini kullandı.

Cruyff’un Gelişi

Şüphesiz ki Cruyff gelen futbolcular içinde en çok hayran kitlesine sahip isimdi. Basın oluşturulan takım için Cruyff’lu Avrupa Karması ifadesini kullanıyordu. 

Basının gelen tüm futbolculara soruları aynıydı. Atatürk ve Türk futbolu hakkındaki görüşleri sorulan futbolculara daha sonra cevabını duymak için sabırsızlandığımız o soru soruluyordu: “Türkiye’de futbol oynamak ister misin?”

Milliyet Gazetesi - 2 Haziran 1981

Kayınpederiyle birlikte İstanbul’a gelen Johan Cruyyf sorulara, “Dostuluk güzel şey, Atatürk için yapılacak maçta oynayacağım için şeref duyuyorum.Türkiye ve Türkleri çok seviyorum. Yabancı futbolcu yasağı kalktığı takdirde ülkenizde futbol yaşantımı sürdürebilirim.” şeklinde yanıt vererek bizleri henüz sahaya çıkmadan mest etti.

Gelen futbolcuların hemen hepsi o dönem uygulanmakta olan yabancı futbolcu yasağının kalkması dahilinde Türkiye’de futbol oynamak isteyeceklerini beyan etmişlerdi.

“Maçtan Sonra Evleneceğim”

Maça gelen Partizan ve Yugoslavya Milli Takımı’nın başarılı stoperi Nenad Stojković ise, “Çarşamba(3 Haziran) günü evleniyorum. Eğer maçtan sonra uçak bileti bulamazsam, gelin nikah masasına yalnız gidecek… Yine de bunca işime rağmen Türkiye’ye gelmekten ötürü büyük mutluluk duyuyorum.” açıklamasını yaparak, gönlümüze ince bir dokunuşta bulunuyordu.

Düğün hazırlıklarına rağmen teklifi kabul eden ve maça gelen Stojkovic, henüz almadığı damatlığını da maçın ertesi sabahı İstanbul’dan alarak Belgrad’a uçtu.

Stojkoviç damatlığını deniyor. Milliyet Gazetesi - 4 Haziran 1981

Fenerbahçe: 3-0 :Avrupa Karması

Ali Sami Yen Stadı’nda oynanan ve gelirleri UNICEF’e bağışlanacak olan maçı  18.262 biletli seyirci izledi.

Sahaya Atatürk logolu pankartla çıkan Avrupa Karması uzun süre alkış aldı.

Fenerbahçe kadrosunda; Eskişehirsporlu Sinan Alağaç, Edirnesporlu Nurettin, Lille de top koşturan Engin Verel, Zonguldaksporlu Volkan Yayın ve Beşiktaşlı Özer Umdu da yer aldılar.

Avrupa Karması’nda ise Cruyff, Pantelij, Stojkovic, Zajec, Markov, Currie ve Radoviç dışında Türkiye’den Galatasaray Kaptanı Fatih Terim, Adanasporlu Malik Gençalp, Beşiktaşlı Necdet Ergün, Bursaspor Kaptanı Sedat Özden forma giydi. Takımın teknik direktörlüğünü ise Coşkun Özarı yaptı.

Avrupa Karması

Altay’ın Büyük Mustafa’sı, Mustafa Denizli de Avrupa Karması’nda oynayacak futbolcular arasındaydı. Ancak soyunma odasında Federasyon tarafından kendisine, son lig maçında oyundan atıldığı için bu maçta oynayamayacağı kararı iletilmiş ve bu sebeple karşılaşmada süre alamamıştı.

Maçı 3-0 kazanan Fenerbahçe’nin gollerini İsa(2) ve Fatih Terim’in yaptırdığı penaltıyı gole çeviren Erol kaydetti.

İstanbul’a geldiği zaman sakat olan Johan Cruyff, kaptan olarak çıktığı maçın yalnızca ilk 15 dakikasında sahada kalabilmişti. Buna rağmen yaptığı fedakarlık taraftarlarca ayakta alkışlandı ve yerini Sedat Özden’e bıraktı.

“Sarı Fare” lakaplı Hollandalı yıldız, maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Dünyanın sayılı kahramanlarından Atatürk’ün 100. yılı için geldim. Ancak doktorlar kesinlikle futbol oynamamın yasak olduğunu söylediler. Söz veriyorum tekrar geleceğim. Bu sözdür.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan kötü bir sezon geçirmiş olan Fenerbahçe’yi görenler “Daha önce nerdeydiniz?” serzenişini yapmaktan da geri duramadılar. Zira Fenerbahçe ligi 10. sırada bitirmişti ve son 6 maçında galibiyet yüzü görememişti.

Can Bartu ise Cruyff ve Panteliç dışında yıldız ismin olmadığını düşündüğü takım için “Bu mu Avrupa Karması?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Başkan Ali Şen ise eleştirilere, “Pele’yi getirsek Maradona niye yok denecekti…Bir haftada bu kadar oluyor.” şeklinde yanıt verdi.

Bu maçtan 11 gün sonra İngiltere Kupası şampiyonu Tottenham ile hazırlık maçında karşılaşan Fenerbahçe, bu sefer sezon boyunca üzdüğü taraftarlarını sevindiremedi ve sahadan 5-1 mağlup ayrıldı.