Ceset Tüccarları Burke & Hare

1827 yılı Aralık ayında bir gece, ünlü anatomist Doktor Robert Knox‘un İskoçya’nın Edinburgh kentindeki laboratuvarının kapısı çalındı. İçeride gece nöbetinde bulunan üç asistan, gece vakti gelen davetsiz misafirin kim olduğunu merak ederek kapıyı açtılar.

Karşılarında iki adam ve yanlarında sarıp sarmaladıkları büyükçe bir paket vardı. Asistanlar, çekingen tavırlı bu iki adamın kendilerine göstermek için getirdikleri pakede baktılar: bir ceset… 

Aslında bu, doktorları şaşırtacak bir şey değildi; çünkü o dönem bir yerlerden ceset satın almak normal karşılanıyordu. Tabi bunlar; ölen kimsesiz çocuklar, idam edilen veya intihar eden kimselerin bedenleri oluyordu ve fiyatları 8 ile 10 pound arası değişiyordu.

Hocaları olan Doktor Robert Knox için önemli olan tek şey anatomiydi. Cesetlerin ne şekilde ona geldiğinin zerre önemi yoktu, bir katilin bile ondan daha merhametli olduğu söylenirdi.

Cesedi getirenler ise William Burke ve William Hare isimli iki adamdı. Hare’nin kiracılarından biri olan yaşlı Donald’ın hayatını kaybetmesi sonrası bu iki adam, onu anatomi laboratuvarına satmaya karar vermişlerdi.

O gece Burke ve Hare, ilk ceset ticaretleri gerçekleştirdiler ve Hare böylelikle Donald’ın ödemediği kira paralarını da temin etmiş oldu.

İkinci Ceset

Kaynak: content.time.com

William Burke & William Hare

Çok geçmeden Burke ve Hare, Doktor Knox’un kapısını bir defa daha çaldılar. Yine bir cesetle gelmişlerdi. Bu ceset ise sıtmadan dolayı ölüm döşeğine düşmüş birisiydi. Merhamet dolu Burke ve Hare hastanın sıtmadan ötürü duyduğu acılarının sona ermesine yardım etmişlerdi sadece. Bu ceset karşılığında 10 poundu ceplerine indirmişlerdi. 

Ceset ticareti için işledikleri ilk cinayet buydu ve tahminlere göre 1828 yılı Ocak ayında gerçekleşmişti.

Seri Katilliğe Giden Yol

Cesetlerden gelen paralar iki adamı oldukça cezbetmişti. Artık avlarına gitmek yerine onların kendilerine gelmelerini sağlıyorlardı. Hare ve Burke, eşlerini de işin içine sokmuşlardı. Bayan Hare ve Burke’nin görevi gözlerine kestirdikleri kurbanları tatlı sözlerle kandırarak eve getirmekti. Ondan sonra iş “Williamlar”a kalıyordu.

Kurbanlarını genelde zavallı ve yardıma muhtaç kişilerden seçen Hare ve Burke, eşleri Margaret ve Helen’ın onları eve getirmesi sonrası üzerlerine atlıyor ve nefessiz bırakarak boğuyorlardı.

Daha sonra bunları gidip Doktor Knox’a satıyorlardı. Boğdukları için de cesetlerin üzerinde şüphe çekici bir iz kalmıyordu. Knox, herhangi bir etik değere sahip olmasa da asistanlarını şüphelendirmemek için iz bırakılmaması önem taşıyordu.

Şüpheler

Nisan ayında gerçekleştirdikleri cinayet bu tüccar katillerden ilk defa şüphelenilmesine sebep oldu. Marry Paterson adında pek çok kişi tarafından tanınan, içkiye ve eğlenceye düşkün kadının cesedini teslim ettiklerinde bazı asistanlar cesedi nasıl temin ettiklerini sordular. Ölümü hakkında şüpheye düşülmesiyle gelen sorulara, kadının fazla içki içmekten çatladığı ve onu bir serseriden aldıkları yalanını uydurdular.

Kaynak: theculturetrip.com

Bunun üzerine daha dikkatli davranarak o yaz üç cinayet daha işlediler. Polis kişilerin ortadan kaybolması sonrası soruşturmalar başlatsa ve bu ekipten şüphelense de herhangi bir kanıt bulamıyordu.

Daha sonra yine bir hata yaparak şüpheleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Son kurbanları olan 18 yaşındaki Jamie(James) Wilson, zekası gelişmemiş bir gençti, ayrıca Marry Paterson’dan daha da tanınmış bir kişiydi. Herkesin sevgilisi olan bu genç, içkiye düşkün değildi ancak zaman zaman içiyordu. Burke’nin davetlisi olarak eve gelen zavallı Jamie, alkolün etkisiyle bir süre sonra sızdı ancak Burke onu boğmak için harekete geçtiği sırada uyandı. Çırpınmayla geçen dakikalar sonrası Hare içeri girdi ve Wilson’ı alt etmeyi başardılar.

Yakalanmaları

Cesedi Knox’a götürdüklerinde, Doktor ve asistanlar dahil herkes onu tanıdı ancak Knox, onun Jamie olduğunu reddetti. Bir süre sonra Jamie’nin ortadan kaybolduğu haberi yayılmaya başlayınca Doktor hemen cesedin parçalanmasını istedi.

Şehrin fırıncısının Jamie’nin pantolonunun Burke’nin oğlu tarafından giyildiğini söylemesi şüpheleri iyice artırdı. Ancak yine de katil olduklarını ispatlayacak bir kanıt bulunamamıştı.

Öldürdükleri 15 kişinin ardından, son olarak fakir bir kadını öldürdüler; Margeret Docherty(Campbell). Kadını tanıyanlardan birinin polise ihbar etmesi sonucu ceset tüccarı katiller baskına uğradılar.

Onlar da artan dedikodular sonrası yakalanacaklarını düşünüyorlardı. Zira polis baskını sırasında kaçmak için hazırlanmaktaydılar.

İtiraflar ve Yargılama

Kaynak: Wikipedia

Doktor Robert Knox

İşlerini bir ekip olarak yapan dörtlü, polis sorgusu ve mahkeme süresince ise aynı birlikteliği bir nebze esnettiler. Hare, tüm suçu Burke’ün üzerine attı. Mahkemenin vardığı sonuç, Burke’nin Hare’yi ve diğer herkesi teşvik ederek kandırdığı oldu. 10 ayda 16 kişiyi öldürmekten dolayı ceza alan tek kişi William Burke oldu. Onu idama mahkum eden mahkeme; 5 Şubatta Hare, Margeret ve Helen’ı serbest bıraktı.

Basının ve halkın mahkemenin kararına tepkisi sert oldu. Ancak serbest bırakıldıktan sonra sırra kadem basan üçlüyü kimse bulamadı. Onlar da Doktor Knox’un evine saldırdılar. Doktor, evine gelen güvenlik güçleri ve kendisi için siper olan öğrencileri sayesinde arka kapıdan kaçarak şehri terk etti.

Londra’ya kaçan ünlü anatomist 1862 yılında burada hayata gözlerini yumdu.

Bugün

Burke ve Hare'ın Hikayesi 2010 Yılında "Kara Mizah" Olarak Beyazperdeye Aktarıldı.

Ceset tüccarlığından seri katilliğe evrilen ve ceza alan tek kişi olan Burke’ün kemikleri, bugün Edinburgh Üniversitesi’nde sergilenmektedir. Derisi ise işlemden geçirilerek bir cüzdan haline getirilerek Surgeons’ Hall Müzesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir.

Bunların dışında Burke’ün adı, tıp dünyasında bir insanı boğarak öldürme anlamında kullanılmaya başladı: The Burking Method.

Geriye Kalanlar

Ne Demişti?

Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.