Dünyanın İlk Yüz Nakli

Isabelle Dinoire, 27 kasım 2005 tarihinde dünyanın ilk yüz nakli yapılan insanı olarak tarihe geçti. Bu bir kısmi yüz nakliydi ama tıp tarihi açısından önemi büyüktü.

Isabelle, aynı yıl mayıs ayında bir gün çok fazla uyku ilacı aldığı için derin bir baygınlık hali yaşadı. Onu uyandırmak isteyen Taina adındaki Labrador cinsi köpeği, amacına ulaşamayınca aşırıya kaçan bir çaba içerisine girdi ve Isabelle’in yüzünün bir kısmında deformasyona sebep oldu.

Fakat ağzı, burnu ve çenesindeki yaralanmalar o kadar büyük ve derindi ki; doktorlar rutin yeniden yapılandırma operasyonunu yerine yüz nakli yapmayı uygun buldular.

Hastanede, zor zamanlardan geçtiğini, pek çok sorun yaşadığını; olanları unutmak için biraz uyku hapı alarak dinlenmek istediğini fakat daha sonra bayılarak yere düştüğünü ve başını mobilyaya çarptığını söyledi. Fakat ablası onu uyandırmak isteyen köpeğin(ötenazi ile hayatına son verildi), uyanmayınca daha sert müdahalelerde bulunarak kardeşini bu hale getirdiğini iddia etti.

Burnu, dudakları, çenesi ve yanaklarının bir kısmı zarar gören Isabelle; yüz nakli operasyonuna kadar geçen sürede, ameliyat maskesi takarak sosyal hayatına kısmen de olsa devam etti.

Isabelle daha sonra yaptığı açıklamada, olayın yaşandığı günü; ” kendime geldiğimde yerde çok fazla kan vardı, ayağa kalkmaya çalıştım ama başaramadım. Ne kadar kötü olduğumu bilmiyordum, sadece kollarımda kan vardı…” şeklinde açıkladı.

İntihar Tartışması

Ameliyatın yapılacağı konuşulmaya başlandığı günlerde; kamuoyunda, nakil yapılacak Isabelle ile yüz dokusu alınacak olan donörün intihar girişiminde bulunup bulunmadığı sorgulanmaya başladı. Kimisine göre intihar girişiminde bulunmuş olması, Isabelle’nin böyle bir ameliyatı hak etmediği anlamına geliyordu.

Donörün ailesi, ölümün kaza sonucu meydana geldiğini beyan etti. Ayrıca operasyona girecek olan cerrahlardan Professor Jean-Michel Dubernard da, alıcının intihar girişiminde bulunmadığını dile getirdi.

Her ne kadar aksi iddia edilse de, Isabelle ve donör intihar girişiminde bulunmuş kişilerdi. Yerel bir fransız gazetesi; donörün kızının “annem, intihar sonucu hayatını kaybetti” sözlerini haber yaptı. Daha sonraları Isabelle de; alıcının intihar sonucu ölmesinin, donörle arasında bir yakınlık hissetmesine sebep olduğunu açıkladı.

Dünyanın İlk Yüz Nakli

27 Kasım 2005’te beyin ölümü gerçekleşen donörden Isabelle Dinoire’ye kısmi yüz nakli gerçekleşti. 15 saat süren ameliyatta, alınan deri parçasının uyum sağlamasının kolaylaşması için donörün kemik iliği hücreleri de kullanıldı.

Ameliyat Sonrası

Başarılı geçen ameliyattan yaklaşık bir sene sonra Isabelle tekrar gülümseyebilme yetisine kavuştu. 2008 yılına gelindiğinde yüzünü tam duyarlılıkla hissetmeye başladı. 2009 yılında doktorlarının yayınladığı raporda, hastanın artık tamamiyle iyileştiği bildirildi.

Isabelle’in her ne kadar yüzünün yarısı deforme olmuş ve sadece bu bölgeye nakil yapılmış olsa da; ağız, burun ve çene gibi karekteristik görünüm katan organlarının şekli ameliyattan sonra değişti. Donörün fiziksel özelliklerini taşımaya başlayan Isabelle, 2008 yılında yapılan bir ropörtajda; her aynaya bakışımda eski yüzümü görmeyi umuyorum, yeni yüze alışmak biraz zor oluyor şeklinde açıklama yaptı.
Hastanın ameliyat sonrası mücadele etmesi gereken psikolojik sorunlarından çok, fiziksel sorunları ortaya çıktı.

Operasyonun ikinci yıldönümünde, doktorlar tarafından paylaşılan bilgilerde; geçen süre zarfında bir takım yan etkiler meydana geldiği, bunların böbrek yetmezliği ve doku reddi olduğu; bununla başa çıkabilmek için Isabelle’in ömrünün sonuna kadar ilaç kullanması gerektiği belirtildi.

Vücudun Yeni Dokuyla Savaşı

Vücudu yeni dokuya karşı fazla direniyordu. Çözüm olarak Isabelle’e bağışıklık sistemini zayıflatıcı ilaçlar verilmeye başlandı. Bu elbette riskli bir durumdu, vücudu savunmasız haldeydi. Daha sonraları iki farklı kanser türüne yakalanmasının ardında bağışıklık sisteminin zayıflığı yatıyordu.

2015 yılında vücudu dokuyu reddetti ve dudaklarını hissetmemeye başladı. Durumu gün geçtikçe kötüleşen Isabelle 2016 yılı Nisan ayında hayata gözlerini yumdu.

Isabelle Dinoire, ilk yüz nakli yapılan insan. Kendisinden sonra dünya genelinde 30’u aşkın yüz nakli ameliyatı yapıldı. 2012 yılında başlayan Türkiye’nin yüz nakli serüveni, bugüne kadar 7 kişiye umut oldu.sım