ilginc-vaatler-secilenler-secilemeyenler-yerel-secimler-ceviiz-com

İlginç Vaatler, Seçilenler, Seçilemeyenler – Yerel Seçimler

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimler öncesi partilerin adayları belli olmaya başladı. Daha önceki seçimlerde gerek seçim kampanyaları gerekse vaatleriyle sıra dışı olmayı başarmış adaylar ve seçim sonuçlarını mercek altına alacağız.

“Küfür Etmeyeceğim”

ilginc-vaatler-secilenler-secilemeyenler-yerel-secimler-ceviiz-com-2

1999 seçimlerinden itibaren Artvin Belediye Başkanlığı görevini yürüten Emin Özgün, 2014 seçimlerinde de partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu.

Başkan Özgün’ün dördüncü dönemi için vadettiği şeylerden biri de küfretmemekti. Yaptığı açıklama şu şekilde: “Yeniden bana bu yetkiyi verirseniz, size söz veriyorum, bundan böyle hiçbir kimseye hakaret etmeyeceğim. Kimseye küfretmeyeceğim. Size söz veriyorum bunu da düzelteceğim”

Görevi süresince sert üslubu ve zaman zaman küfre kaçan sözleri eleştiri konusu olan başkan, yeni dönem için aday adaylığını açıkladığı toplantıda da konuyla ilgili gelen soru üzerine, “Ben insanlara haksız rencide edici küfür etmem. Bu yüzden de beni eleştirmesinler. Benim yoldan geçene küfür etmek gibi bir hakkım yok. Ben bu Artvin’e daha iyi nasıl hizmet ederim diye sadece belediye de ki personelimle tartışırım kavga ederim.” ifadelerini kullanmış.

Seçimde 5650 oy(%36,9) alan Özgün, 7089 oy(46,3) alan Ak Parti adayı Mehmet Kocatepe’nin ardından ikinci olarak başkanlık yarışını kaybetti. 

“Kimseyi Üzmek İstemiyorum”

Bu sözler Milliyetçi Hareket Partisi Aydın Belediye Başkan adayı Hüseyin Aksu’ya ait. Daha önce iki farklı dönem Aydın Belediye Başkanlığı yapmış olan Aksu, 2009 seçimlerinde yeniden aday oldu. Belediyelerin yıllar boyu mücadele ettikleri kaçak yapıları yıkmayıp, onlara ruhsat vereceğini açıklayarak farklı bir seçim politikası izlemeyi tercih eden başkan adayı, sandıkta istediğini alamadı.

Aksu, CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun 26324 oyla(%26) kazandığı seçimde, 25155 oyla(%24,8) 3. sırada kaldı.

“Kardeşimin Yapamadıklarını Yapmak İçin…”

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz beldesinde iki kardeş birbirlerine rakip oldu.

2004 yılındaki seçimlerden zaferle ayrılan Mustafa Akkuş, 2009 seçimlerinde Ak Parti’den yeniden aday gösterildi.

5 yıllık icraatleri partisi tarafından olumlu karşılanan Başkan Akkuş, ne var ki ağabeyini memnun edememişti. “Kardeşim vaat ettiği şeyleri yapamadı. Bu nedenle çevremden tepkiler aldım.” diyen Ömer Akkuş, “Kardeşimin yapamadıklarını yapmak için…” diyerek MHP’den başkan adayı oldu.

Kardeş Akkuş, “Ağabeyime pek şans vermiyorum.” diyerek kendisine olan güvenini dile getirirken; kardeşini sevdiğini hatta bir önceki seçimde onun için çalıştığını ancak icraatlerini beğenmediğini söyleyen ağabey Akkuş ise, kendisini şanslı gördüğünü belirtiyordu.

Ne var ki bu durum seçime renk katmaktan öteye gidemedi. İki kardeşin mücadelesi Demokrat Parti adayı Ömer Geyik’e yaradı. 1060 seçmeni bulunan beldede 278 oy(%28,43) alarak başkan seçilen Geyik’in en yakın takipçisi, 268 oy(%27,40) alan Mustafa Akkuş oldu. MHP adayı Ömer Akkuş ise 91 oy(%9,30) alarak 5. olabildi.

Mermer Gösterisi

2004 seçimlerinde Büyük Birlik Partisi, Ankara Keçiören Belediye Başkanı adayı tercihini dövüş sporları hocası olan Selahattin Bıyıklı’dan yana kullandı. 

Aday dövüş sporları hocası olunca, meydanlardaki performansı da diğer adaylardan farklı oldu. Bıyıklı, boks eldivenleri ve eşofman giyip bir kamyonetin üzerinde yumruklar savurarak, ya da seçim otobüsünden tekmeler savurarak rakiplerini nasıl ezeceğini halka göstermek istedi. 

Bir defasında da mafyayı temsil eden bir adamın, başının üzerinde tuttuğu; üzerinde rüşvet, yolsuzluk gibi ifadelerin yer aldığı mermerleri kırmaya çalıştı. Kısmen başarılı da oldu.

Başkan adayı Bıyıklı, seçimde aldığı 2292 oyla(%0,71) 8. sırada yer aldı.

“Eminönü Venedik Olsun!”

2004 yılı Eminönü Belediyesi’nin son seçim yılıydı. Zira belediye 2008 yılında Fatih Belediyesi kapsamına alındı. 

Ak Parti Eminönü Belediye Başkan Adayı Nevzat Er, “Unkapanı – Yenikapı arasındaki alanı Haliç’e bağlayıp, burayı deniz haline getirelim; Eminönü, Venedik olsun.” gibi fantastik bir vaatle halkın karşısına çıktı.

Er, ayrıca arabalı vapurların yan yana getirilmesiyle deniz üstü otopark yapma fikrini ortaya attı. Peki seçimde ne oldu?

Seçimin galibi, 4883 oyla(%26,11) Nevzat Er oldu. Eminönü’nün Venedik olması projesi gerçekleşmedi tabi.

Trakya’ya Disneyland

Bu vaadin sahibi, 2009 yerel seçimlerinde Kırklareli’ne bağlı Büyükmandıra Beldesi’nde Ak Parti adayı olarak yarışan Hülya Gürman. 1999-2004 yılları arasında yönettiği belediyeye yeniden talip olan Gürman, dedesinin kurduğu beldeye açmak istediği eğlence parkı için, “Ne yani, fena mı olur?” ifadelerini kullandı. Olmazdı başkanım, eğlenirdik.

Ancak Büyükmandıra seçmeni oyunu CHP adayı Sertaç Balyemez’e verdi. 1236 oyla(%44,21) yarışta ipi göğüsleyen Balyemez’i 535 oyla(%19,13) Gürman takip etti.

Bir Marka: Melih Gökçek

 

2019 yerel seçimlerinde aday olup olmayacağı merakla beklenen isimlerden olan Melih Gökçek, seçimler konusunda büyük bir tecrübeye sahip. 5 dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış tek isim.

Gökçek’in vaatlerini ve yaptıklarını tek tek anlatmayacağız ancak bir kaç çarpıcı örnek vermeden geçemeyeceğiz.

Mesela devasa heykeller vaadi. Ankara’nın girişine 50’şer metre uzunluğunda Atatürk, Nasrettin Hoca, Fatih Sultan Mehmet ve semazen heykelleri yapacağım dedi. Yapamadı.

Ya da Hıdırlıktepe’ye otel, otelin üzerine de yolcu uçağı koyup onu restoran yapacağım dedi. Bunları da yapamadı tabi.

Metrobüs projesi, kısacık sürdü. Kanal Ankara Projesi, ihale aşamasındayken yeni başkan tarafından rafa kaldırıldı. Teleferik otobüs projesi lafta kaldı. Gökkuşağı tesisi, verimli olmadı. 333 Ankara, Kapalıçarşı…

Şehrin beş girişine de kapı yapacağım dedi, yaptı. Ankara, saat kuleleri şehri olacak; sırf bu saatleri görmek için otobüs turları düzenleyeceğiz dedi. Hatta ne var canım, 300 yıl sonra bu kuleler de tarihi eser sayılacak dahi dedi.

Gökçek; Refah Partisi Adayı olarak girdiği 1995 seçimlerinde 393.623 (%27,34), 1999’da Fazilet Partisi’yle 541.515 (%33,79), 2004’te Ak Parti’yle 901.001 (%55,05), 2009’da 752.946 (%38.28) ve 2014 ise 1.415.973 oy(%44,9) alarak seçimlerden zaferle ayrıldı.

Bakalım önümüzdeki seçimde adaylarımız nasıl olacak?

Ne Demişti? Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.