Ne Demişti?

“3-5 seneye kadar fakir fukara bırakmayacağız”
 
Başbakan

Turgut Özal
20 Mayıs 1986 

Partisinin (Anavatan Partisi) 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul’da verilen iftar etkinliğinde konuşan Başbakan Özal:

“…Fon kuracağız, Türkiye’nin bütün ilçelerinde vakıf kurulacak yani 700 vakıf olacak. 300 milyardan fazla (Bugün 36,5 milyar) para toplayacağımıza inanıyorum. Bu para fakir fukaraya durumlarını düzeltmek için vakıf aracılığıyla dağıtılacak. Memlekette 3-5 yıl içinde fakir kalmayaca, hepsini ayağa kaldıracağız.” dedi.

Ceviiz’i instagramda takip ediniz: instagram/ceviizcom

“Yatırımcınız borsaya çok kısa vadeli, neredeyse dakikalık bakıyor.”
Yatırımcı

Mark Mobius
5 Nisan 2000 

Uluslararası para piyasalarının tanınan isimlerinden Mark Mobius, bir konferans için geldiği Türkiye’de, Milliyet Gazetesine verdiği özel röportajda Türk yatırımcısının çok kısa vadeli düşündüğünü belirtirken, o zamanki adı İMKB (İstanbul Menkul Kısmetler Borsası) olan Borsa İstanbul’un spekülasyon ve manipülasyona çok açık olduğunu ve borsada yoğun manipülasyon olduğunu düşündüğünü aktardı.

Ne dersiniz, 20 yılı aşkın süre önce söylenen bu sözler, bugün de geçerliliğini koruyor mu?

Ceviiz’i instagramda takip ediniz: instagram/ceviizcom

“Ne egemenliğinden bahsediyorsunuz? Bir kasa portakal ihraç edemiyorsunuz.”

Dışişleri Bakanı
Abdullah Gül
18 Nisan 2004 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, yakın zamana kadar Kıbrıs denilince akla gelen ilk isimlerdendi.
Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafları arasındaki anlaşmazlıkların giderilip tek bir bayrak altında yaşanması adına çalışmalar yürüten Annan, kendi ismiyle anılan birleşme planını 2004 yılı başında dünya kamuoyu ile paylaştı. Planın kamuoyu ile paylaşılması öncesi taraflar ve garantör devletlerden temsilcilerle BM himayesinde düzenlenen görüşmeler, Türk tarafının plana dair ılımlı fikirler beslemesiyle sonuçlandı…

Konu biraz uzun, devamı için zorunlu olarak Instagram paylaşımını okumaya davet ediyoruz: instagram/ceviizcom

“Atatürkçüyüz diyorlar ama Atatürk’ün kurduğu tersaneleri korumuyorlar. Bunlar sirk cambazı

İBB Belediye Başkanı
Recep Tayyip Erdoğan
26 Temmuz 1994 

1994, Özelleştirme Yasası’nın yoğun olarak gündemi meşgul ettiği yıl olarak siyasi tarihimizdeki yerini aldı. Son senelerde ismini duymaya alışık olduğumuz Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da, bu dönemde alınan kararlar neticesinde hayata merhaba dedi.

Statejik öneme sahip tersanelerin özelleştirme kapsamına alınmasının yanlış olduğunu ifade eden Erdoğan, söz konusu ifadeleri kullanarak özelleştirmeler karşısındaki tutumunu gözler önüne sermişti.

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Biliyorsunuz ki, hepimiz Bizans’ın torunlarıyız.”

Fransa Cumhurbaşkanı
Jacques Chirac
 15 Kasım 2004 

Fransa Cumhurbaşkanı Chriac, bu sözleri Marsilya kentinde gençlerle gerçekleşen buluşmasında Türkiye’nin Avrupalı olduğunu vurgulamak isterken kullandı.
Chirac, Türkiye’nin üyeliğinin AB’nin; barış, demokrasi ve insan hakları gibi temel değerlerine uygun olduğunu dile getirdiği konuşmasında sarf ettiği bu sözler, ülkesinde eleştirilere sebep oldu.

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Hiçbir zaman başörtüsünü seçim malzemesi yapmadık.”

Milli Eğitim Bakanı
Hüseyin Çelik
6 Aralık 2005 

Bakan Çelik’in sözleri şu şekildeydi: “Başörtüsü meselesini hiçbir zaman meydanların konusu yapmadık. Biz bu meseleyi çözeceğiz demedik. Birbirimizi hırpalamadan, düşmanlarımızı sevindirmeden, bu ülkede bu eğer bir problemse, kurumlar arası mutabakat yaparak çözmeye çalışacağız dedik. Hiçbir zaman bunu seçim malzemesi yapmadık, Siyasetimizi bunun üzerine oturtmadık.”

Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

Vergilerde indirim propagandası yapan AKP yönetiminin çareyi vergi artışında bulması çok ibret verici bir durumdur.”

MHP Genel Başkanı
Devlet Bahçeli
4 Mart 2003 

3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde aldığı yüzde 8.35’lik oy oranı meclise girmesine yetmedi MHP’nin. Bir önceki dönemin Başbakan Yardımcısı olan MHP lideri Bahçeli, uzun yıllar iktidarda kalacak olan AK Parti’nin ilk aylarda ÖTV üzerinden zamlar yapmasına bu sözlerle tepki göstermişti.

Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Benim neslim demokrasi yanlısı ABD imajıyla büyüdü.”

Dışişleri Bakanı
Abdullah Gül
3 Ağustos 2006*

*: Gül’ün Washington Post’ta makalesinin yayınlandığı tarih.

Dışişleri bakanı Gül, Lübnan’da patlak veren karışıklıklar karşısında sessiz kalan ABD yönetimine bu sözlerle sesleniyordu.
29 Ekim 1950 tarihinde dünyaya gelen Dışişleri Bakanının, neslinin büyüdü yıllarda Amerika’nın demokrasi yanlısı müdahalelerinden “birkaçı”:
▪1953: İran
▪1954: Guatemala
▪1964: Vietnam
▪1973: Şili

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Keşke bütün engelliler Down Sendromlu olsalar.”

Başbakan Erdoğan’ın Eşi
Emine Erdoğan
4 Aralık 2012

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca gerçekleştirilen bir projenin tanıtım toplantısına katılan Emine Erdoğan, Down Sendromlu bir süt abisi olduğundan bahsettiği konuşmasında söz konusu ifadeyi kullandı.

Down Sendromlu bireylerin içlerinde kötülük olmamasına değinen Erdoğan, bu açıdan ailelerin şanslı olduklarını dile getirdi.

Biraz daha detay ve konuşmanın görüntüleri için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

Kemalist değilim. Atatürk’ün tasvip ettiğim düşüncelerini yaşıyorum. TC vatandaşıyım, ülkenin kara sevdalısıyım.”

İBB Başkanı
Recep Tayyip Erdoğan
17 Ekim 1998

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le alakalı söylemleri dikkatle takip edilen bir isim Cumhurbaşkanı Erdoğan.

1998’de hapis cezası kesinleştikten sonra katıldığı “Ceviz Kabuğu” programında “Kendinizi Kemalist görmüyorsunuz.” ifadesine sinirlenerek verdiği yanıt.

Instagram paylaşımı için: instagram/ceviizcom

“…Önde gelen dört siyasi partinin o günkü tiyatro oyunu, milleti darbeye götürdü.”

Sağlık Bakanı
Mehmet Müezzinoğlu
23 Ağustos 2015

“Tiyatrocu” 4 liderin 1977’de aldıkları oy oranlarına göre isimleri şu şekilde: 1-Bülent Ecevit 2-Süleyman Demirel 3-Necmettin Erbakan 4-Alparslan Türkeş

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Daha önce liberal hırsızları gördük, dindarlık taslayan hırsızları da görüyoruz.”

CHP Genel Başkanı
Deniz Baykal
14 Aralık 2005

2005 yılı Aralık ayında Meclis Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri, hararetli konuşmalar eşiliğinde gerçekleşti. Meclis kürsüsünden yapılan yolsuzluklara değinen ve mevcut iktidarın da bu düzenin bir parçası olduğunu ifade eden CHP lideri, “Yolsuzluk yapanın, dini, imanı, ırkı, milliyeti olmaz; liberal hırsızları da gördük, şimdi dindarlık taslayan hırsızları da görüyoruz!” dedi.

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Haremlerde oturmaktan sıkılıyorum. Halkımla daha iç içe yaşamalıyım. Korumalarla da rahat değilim.”

İBB Başkanı
Recep Tayyip Erdoğan
19 Ekim 1996

Refah Partisinin o dönemki yükselen yıldızı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin kongresinde kendisine uzatılan mikrofonlara bu sözleri sarf etmişti. 

Biraz daha detay için, Instagram paylaşımı: instagram/ceviizcom

“Bunlar, bazlama börek milliyetçisidir.”

DYP Genel Başkanı
Tansu Çiller
25 Ekim 2002

O yıl mayıs ayında Çin ve Uygur Özerk Bölgesine giden Başbakan Yardımcısı ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin oradayken yaptığı terörist başı ve AB üyeliği konusundaki açıklamalarının Ankara’ya gelince yumuşadığından dem vuran Çiller, “Rahmetli Türkeş gerçek bir milliyetçiydi. Bunlar gibi bazlama börek milliyetçisi değildi.” sözlerini kullanmıştı. 

Instagram paylaşımı için: instagram/ceviizcom

“Ne tertip yaparlarsa yapsınlar, ırmağı tersine akıtamazlar”

CHP Genel Başkanı
Bülent Ecevit
3 Haziran 1977

Ekim 1977’de yapılması gereken genel seçimler, 5 Nisan’da alınan kararla 5 Haziran’a çekildi. Erken seçim kararı sonrası liderler meydanlara çıktı. “Karaoğlan” olarak anılan Ecevit, bu süre zarfında iki kez saldırıya ve bir kez de suikast girişimine maruz kaldı. 3 Haziran 1977’de Taksim Meydanında düzenleyeceği açık hava toplantısı öncesi kendisine suikast yapılacağı ihbarı bildirildi. Bunun üzerine, ben meydanda olacağım ancak kimse gelmesin diye bir açıklama yaptı.

Ancak o gün, CHP tarihinde en çok kalabalığın toplandığı açık hava toplantılarından bir tanesi olarak kayıtlara geçti.  Meydanda toplanan kalabalığa paylaştığımız sözleri söyleyen Ecevit ayrıca, “Türk halkı bir kez kararını vermiştir bu düzeni değiştirmeye. O karar noktasına gelen bir halk, ben duralasam beni de aşarak amacına erişir.” sözlerini de tarihe nakşettirmiştir.
Instagram paylaşımı için: instagram/ceviizcom

“Refah ve gelir seviyesinin yükselmesi, krizin de sona ermesiyle birlikte insanların et tüketimi arttı. Fiyatlar o yüzden yükseldi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı
Mehmet Mehdi Eker
14 Ekim 2010

Belki de bugün yaşadığımız krize de bu gözle bakmak gerekir. Mehdi Eker’in açıklamasının yer aldığı haber için: NTV Instagram paylaşımı için: instagram/ceviizcom

“İktidara geldiğimizde dünyanın ünlü modacılarından Pierre Cardin gibilerini getirip çarşaf defilesi düzenleyeceğiz. Mankenlerimiz bikiniyi değil, çarşafları tanıtacak ve dört ay sonra da çarşaf moda olacak.”

İBB Başkan Adayı
Recep Tayyip Erdoğan
14 Şubat 1994

1994 yılı yerel seçimlerinde Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın beyanı. Bu sözlerinden 1 ay 13 gün sonra Belediye Başkanı, 8 yıl 8 ay 20 gün sonra ise kurduğu Ak Parti iktidar oldu. Instagram paylaşımı için: instagram/ceviizcom

“Şu cemaate bakın, hepsi gül kokuyorlar. Halbuki başka partilerin adamları rakı kokuyor.”

Milli Nizam Partisi Genel Başkanı
Necmettin Erbakan
20 Temmuz 1970

Bağımsız milletvekili olarak 1969 seçimlerine katılan ve Meclise girmeye hak kazanan Erbakan, kurduğu ilk parti olan Milli Nizam Partisinin Samsun teşkilatının açılışında konuşurken. Az daha detay alayım diyenler için: instagram/ceviizcom

“Adımı Naim Süleymanov’dan Naum Shalamanov‘a çevirdiler. O zaman kaçmaya karar verdim. “

Olimpiyat Şampiyonu Milli Halterci
Naim Süleymanoğlu
12 Aralık 1986

Adının değiştirilmesini içine sindiremeyen “Cep Herkülü”, Sofya’da düzenlenecek olan Dünya Halter Şampiyonasında asıl adıyla yarışmak istemiş ve yetkililerce kendisine bu konuda söz verilmişti. Ne var ki verilen sözün hiçbir geçerliliği olmamış ve adı Naum Shalamanov olarak anons edilmişti. Kendi ifadesine göre; bu, onun Türkiye’ye kaçma kararının en önemli sebebiydi. 1986 yılı Aralık ayında milli takımıyla gittiği Avustralya’da Melbourne Türk Konsolosluğuna sığındı. Haberle ilgili biraz daha detay isteyenler buyursunlar: instagram/ceviizcom

“Avrupa’da tatil yapacak kadar zengin değilim”

Koç Holding Yön. Kur. Bşk.
Vehbi Koç
4 Ağustos 1983

Ülkemizin en önemli kuruluşlarından, Koç Holding’in Kurucu Başkanı Vehbi Koç, tüm servetine rağmen mütevazı hayatıyla dikkat çeken bir iş insanıydı. 4 Ağustos 1983 tarihli Günaydın Gazetesinde yayınlanan röportajında, “Renkli televizyon lükstür, benim evimde yok.” sözleri de dikkat çekicidir.

“Eğer o gün…muhafazakar dindar kitleler ile Türkiye’nin idealist solcu gençleri yan yana Coni’leri denize dökmüş olsaydı, sizi temin ederim ki bugün Irak işgal edilemezdi. Bugün Afganistan işgal edilemezdi”

Has Parti Genel Başkanı
Numan Kurtulmuş
29 Mart 2012

Eski Has Parti Genel Başkanı, bugün Ak Parti Genel Başkanvekili olan Kurtulmuş; 16 Şubat 1969’da ABD’nin 6. Filosuna yönelik düzenlenen gösterilerde halkın, “Soğuk Savaş”ın oyununa gelerek birbirine düştüğünü ve bunun sonuçlarının çok daha büyük sorunlara yol açtığını dile getiriyor.

“Zam ile şifa getireceğiz.”

Başbakan
Bülent Ecevit
12 Mart 1974

Başbakan Ecevit, temel maddelere zam yapılması sonrası CHP grup toplantısında duruma açıklık getirdi: “Ekonomimize yıllar yılı ağu(zehir) içirdiler. Şimdi biz ilk ağızdan acı gelen bir sıhhat katacağız, şifa getireceğiz ekonomimize. Bunu sezdikleri içindir kopardıkları gürültü.” 

Gökdelenler İstanbul’u çağdaşlaştıracak ve daha da güzelleştirecek”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı
Bedrettin Dalan
13 Haziran 1986

Beyoğlu ve Zeytinburnu belediye meclislerinin 60 katlı gökdelen inşaatlarına ruhsat vermesiyle başlayan tartışmaya İstanbul’un ilk Büyükşehir Belediye Başkanı Dalan bu sözlerle dahil oluyordu. 

“Yeşillik görmek isteyen varsa manava gitsin.” 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
Asım Güzelbey
18 Eylül 2008

Satışı yapılan bir fıstık arazisinin tartışmalara yol açması sonrası basın toplantısı düzenleyen Güzelbey’in,  “Yeşillik dikmekle yeşili sahiplenemeyiz. Sadece yeşillik görmek isteyen varsa manava gitsin” sözleri tartışmayı farklı boyutlara taşıdı. Sivil toplum örgütleri Başkan’a tepki gösterdiler.

Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ
15 Mayıs 2011

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Batman Bölge Devlet Hastanesi ziyaretinde kendisine, “Asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarımızın düzeltilmesini istiyoruz.” diye serzenişte bulunan Nurullah Mehmetoğlu’na verdiği cevap.

“Şimdi ben Murti’nin elinden su içtim diye AIDS olursam, onunla ilişkiye mi girdim yani?”

İbrahim Tatlıses
18 Haziran 1992

Milliyet Gazetesi’nde yer alan açıklama tam olarak bu şekilde. Tatlıses, AIDS’li olduğu düşünülen Murtaza Elgin(Murti) örneğiyle hastalığın halka yanlış anlatıldığını ifade etmeye çalışırken.

Okumak için: “Türkiye’de AIDS”

“Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza gider ağlarız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Recep Tayyip Erdoğan
2 Nisan 1994

Refah Partisi’nin düzenlediği Belediyeler Bayramı öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, yolsuzlukların üzerine gideceklerini belirtti.

“Siyasete geri dönmemek üzere veda ediyorum.”

Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz
9 Kasım 2002

Yılmaz, 2007 yılı Genel Seçimlerinde Rize’den Bağımsız Milletvekili oldu.

“Şah döneminde Allah’ı hoşnut kılan grevler, günümüzde bir Müslüman hükumeti kurulduğu için haramdır.”

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni
9 Ağustos 1979

Humeyni, radyo aracılığıyla İran’da iş bırakma eylemlerine katılanlara bu şekilde sesleniyordu.

“İnsanlık ağacı bir Gazi yemişini vermek için, nesillerce, sayısız yaprak çürütür. Pek azımız Gazi gibi doğarız…
Gazi’nin eserlerini devam ettirecek olanlar, Gazi’nin başarma metotlarının neler olduğunu öğrenmelidirler.” 

Falih Rıfkı Atay

Atay’ın, “Çankaya” adlı kitabından. 

Ülkemizin mimarı Büyük Atatürk’ü ve vatanı uğruna canlarını siper etmiş aziz  şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

“Burada üretilecek sigaranın vatandaşlar tarafından içilmemesini öneriyorum.”

Cumhurbaşkanı Kenan Evren
6 Mayıs 1985

Tokat Sigara Fabrikası açılışında konuşan Evren, üretilecek sigaralar hakkında halkı uyarıyor.

“Memlekette üç beş yıl içinde fakir kalmayacak, hepsini ayağa kaldıracağız.”

Başbakan Turgut Özal
20 Mayıs 1986

Başbakan Özal, partisinin(ANAP) düzenlediği iftar etkinliğinde “Fak Fuk Fon”dan (Fakir Fukara Fonu) bahsederken oldukça iddialıydı.

“Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Bütün öğrencilerden özür dileriz.”

Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan
24 Mayıs 1992

Anadolu Liselerine Giriş Sınavı öncesi soruların sızdırılması skandalı sonrası Bakan Toptan, beklentilerin aksine; istifa etmek yerine yalnızca özür diledi.

“En kuvvetli zamanımız bugündür.”

Meclis Başkanı Mustafa Kemal Paşa
10 Eylül 1923

Meclis Başkanı Odası’nda Cumhuriyet’in ilanıyla alakalı bir konuşma gerçekleşir. Odada bulunanlardan Yunus Nadi Bey(Abalıoğlu), Kanuni Esasi’ye Cumhuriyet maddesini koymayla alakalı “Bunu en kuvvetli zamanımızda yapmalıyız.” der. Gazi Mustafa Kemal’in cevabı da okuduğunuz cümle olur.

Kaynak: Çankaya (Falih Rıfkı Atay)

“Okulun ihtiyaçları vardı. Kadro lazımdı, para gerekliydi.” 

Eski İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Altuğ
8 Ekim 2011

Kenan Evren’e akademik unvan veren İÜ Hukuk Fakültesi’nin o zamanki dekanı Altuğ, gerekçesini açıklarken.

“Birçok kişi bu böreği yedikten sonra bağımlı olduğu maddeyi hatırlattığı için ardından bir sigara yakmaktadır. Sigara böreği denince akla sigara ve zehir gelmekteyken, Yeşilay böreği denince akla zararlı alışkanlıklarla mücadele eden bir kurum gelmektedir.”

Yeşilay Cemiyeti Bandırma Şube Başkanı
Mehmet Zeki Karaman
18 Ocak 2009

Başkan Karaman’ın sigara böreğinin isminin “Yeşilay Böreği” olarak değiştirme önerisi şu zamana kadar ne yazık ki olumlu karşılık bulmadı.

“Benim okulda nice bir numaralı arkadaşlarım şu anda sefilleri oynuyor. Karneleri baştan sona 10. Ama hayata gelince çok başarısız oldular”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
25 Şubat 2005

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde ‘Türkiye’de Girişimcilik’ başlıklı ders veren Başbakan Erdoğan’ın  sözlerinden bir kesit.

“Cenabı Hak hayırlı içeriklere ulaşmayı nasip etsin”

Diyanet İşleri Başkanlığı
Bilgi İşlem Şube Müdürü
Abdurahman Aktaş

8 Ekim 2010

Aktaş’ın Cebit Bilişim Fuarı’nda verdiği hutbesinde geçen dualardan biri.

“Ormanı istediğimiz yerde kurarız ama turizmi istediğimiz yerde yapamayız” 

Ak Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu
3 Nisan 2008

Uslu,  turizme tahsis edilen ormanlarda ağaç kesenlerin kestiklerinin beş katı kadar ağaç dikimi ve üç yıl bakımı için Orman Müdürlüğü’ne para ödemesi fikrini savunurken.

“…bu yapılanlarda bir hikmet mutlaka aranmalıdır, gerekli olduğu için yapılmıştır. Bunlar, toplumun fakir kesimlerini ilgilendiren sektörler değil” 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç
14 Kasım 2011

Mehmet Ali Birand’ın, “Öldük zamlardan öldük. Bugün kafamı kaldırdım, üst üste, telefonu, içkisi, sigarası, arabası… Ne yapıyorsunuz, mecbur musunuz bu kadar zam yapmaya?” serzenişi üzerine Arınç’ın cevabı.

“Bizi iktidar atadıysa elbet biz de iktidarın valisiyiz.”

Iğdır Valisi Amir Çiçek
25 Ağustos 2010

Gelen tepkiler üzerine Çiçek, “Vali devletin memurudur. Biz devleti temsil ederiz.” şeklinde açıklama yaptı.

“Cumhuriyetin 75’inci, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 50’inci, Osmanlı’nın kuruluşunun 700’üncü, miladın 2000’inci yıl dönümü nedeniyle bir af yasası çıkarmakta yarar var.”

ANAP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır
18 Temmuz 1997

ANAP Milletvekili, kamuoyunda daha sonra “Rahşan Affı” olarak bilinecek olan Şartla Salıverilme ve Erteleme Yasası’na olan desteğini belirtirken.

Rahşan Affı

 

“Milletvekilleri ceylan ölülerinin üzerinde oturamaz, ben de oturmam. Bunun anlamı binlerce ceylanın öldürülmesidir. Bunu hiç kimse kabul edemez.”

Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz
19 Aralık 1997

Yılmaz’ın, yenilenen TBMM Genel Kurul salonunun koltuklarının ceylan derisinden olacağı yönündeki söylentilere yorumu.

Kıyak Koltuk Yolsuzluğu

“NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
4 Nisan 2016

NASA’nın Türkiye’yi de içine alan Doğu Akdeniz bölgesinde 10 yıldır süren kuraklığın, son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıklaması sonrası Eroğlu’nun cevabı.

NASA Sözcüsü Sean Potter, kendilerinin meteorolojik ölçüm yapmadıklarını, söz konusu raporun da resmi bir NASA raporu olmadığını açıkladı.

Kuraklık ve yanlış su kullanımının 2018 yılı içinde yok ettiği göllerimiz için tıklayınız.

“Sensin asıl vatan haini. Annen de baban da ecdadın da kardeşin de vatan hainidir” 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ
11 Temmuz 2007

Seçim çalışmaları için gittiği Erzurum’un Olur İlçesi’nde uzattığı eli “Ben iktidar olup da vatana hizmeti dokunmayanın elini sıkmam” diyerek sıkmayan vatandaşa önce  “Ne demek istiyorsun ben vatan haini miyim?” diye soran Bakan Akdağ’ın devamında hiddetlenerek söylediği sözleri  okudunuz.

Bakan tarafından mahkemeye verilen Durmuş Şahin, 2009 yılında 2 ay hapis cezası aldı. Cezası 1720 TL para cezasına çevrildi.

“Bunlar boğazlanan kaymakam Kemal Bey’in utancını Türkiye’nin üstüne yeniden yargılama istemektediler…”

Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller
25 Aralık 1996

Partisi DYP’nin grup toplantısında konuşan Çiller, İstanbul’un işgali sırasında Nemrut Mustafa Paşa Divanı tarafından şehit edilen “Boğazlayan” Kaymakamı Kemal Bey’den bahsediyor.

“Devlet, devlet politikası olarak adam öldürür, diğeri cinayettir” 

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel
24 Temmuz 2009

1994 yılında öldürülüp gömüldüğü iddia edilen 12 köy korucusu hakkında eski milletvekili Esat Canan’ın, kendisiyle görüştüğünü ve ”Demirel, bana ‘devlet adam öldürmez’ dedi” açıklamasında bulunduğunun hatırlatılması üzerine sözleri.
Haberin tamamı için tıklayınız.

“Ben bu tertemiz alnımı, senin o lekeli dudaklarına sürdürmem.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
10 Eylül 2011

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gemiyi, hücum botlarımızı vesairemizi Gazze’ye götürürse alnından öperim” sözleri üzerine 

“Ben çok rahatım canım, bir şey yok. Kazanın hızlandırılmış tren uygulamasıyla hiçbir alakası yok…Niye adam 80’le gitmesi lazım gelirken 130’la gittin arkadaş diye sormuyorsunuz? O direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim…”  

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım
15 Eylül 2004

Bakan Yıldırım, 38 kişinin öldüğü Pamukova’daki tren kazasının ardından, istifa etmesi gerektiği yolundaki eleştirilere yanıt veriyor.

“Tayyip Erdoğan, rakam yuvarlamayı sevmez. Ama bu tür yalan yanlışla uğraşanları yuvarlamayı sever.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
8 Eylül 2007

Hükümetin rakamları yuvarladığını yazan gazeteci Tufan Türenç hakkında, Erdoğan’ın yaptığı açıklama bu şekildeydi.

”Hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini Ankara’dan geçiremiyor. Maalesef bu Türkiye’nin gerçeği. O nedenle halkıyla barışık, hükümetiyle barışık, devletiyle barışık mahalli yöneticiler işbaşında olursa bizim sorunlarımız daha çok çözülür.”

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin
23 Şubat 2009

Bakan Şahin, Antalya’nın merkeze bağlı Varsak beldesinde AK Parti’nin seçim irtibat bürosunun açılışında sarf ettiği bu sözler sonrası eleştirilerin hedefi oldu.

Şahin daha sonra sözlerim maksadını aştı dedi.

“Sigara ortalama insan ömrünü 2.3 yıl, yoksulluk 700 gün, alkol 130 gün, kalp 2100 gün öne çekiyor. Nükleer santrallerin ortalama ömür kaybı ise sadece 0.03 gün olarak tespit edilmiş.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız
5 Nisan 2011

Enerji Bakanı ayrıca, bekarların evlilere göre altı yıl daha az yaşadıklarını dolayısıyla bekarlığın nükleer enerjiden daha zararlı olduğunu belirterek olaya daha da farklı bir bakış açısı getirdi.

“Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a girdiği kapı hariç, tüm surları yıkalım ve buraları park bahçe haline getirelim.”

Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk
25 Aralık 1994

RP’li Asiltürk’ün, Batı’nın Bizans’ı yeniden kurmaya çalıştığını savunurken yaptığı konuşmada İstanbul’un tarihi surları için sarf ettiği sözleri okudunuz.

“Biliyorsunuz 10. Yıl Marşı’nda geçer, demir ağlarla ördük falan… Neyi ördün hiçbir şeyi örmüş falan değilsin; ortada duranlar belliydi. Demir ağlarla şimdi Türkiye’yi biz örüyoruz” 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
17 Ekim 2012

Erdoğan’ın Kadıköy-Kartal metro hattının açılışı sırasında yaptığı konuşmadan.

Haber için tıklayınız.

“Bu kömür daha önceden de vardı. Kimse akıl etmemişti. Biz bu kömürleri çıkarttık, dar gelirli vatandaşlara 1.5 milyon aileye bunu dağıtıyoruz. Dağıttığımız kömür bu sene sonunda 6 milyon ton olacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler
8 Kasım 2007

Ordu ziyareti sırasında bu sözleri sarf eden Güler, iki sene sonraki ziyaretinde ise kentteki kömür kokusundan utandığını dile getirdi.

“Van depreminde Allah bizi kayırdı. Hava güzeldi, günlerden pazardı ve düğünler vardı; insanlar dışarıdaydı…Fay Cenabı Hakk’ın bir olgusudur.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar
8 Mart 2013

Erdoğan Bayraktar’ın iki günlük gezi için gittiği Van’da katıldığı bir toplantıdaki sözleri.

Haberin tamamı için tıklayınız.

“Fatih gemileri karadan yürüttü. Senin oğlanlar da gemileri iyi yürütüyor. Tek benzerliğiniz bu”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce
29 Mayıs 2016

İnce, İstanbul’un fethi kutlamaları kapsamında şehrin her yerinde Fatih’in değil de Erdoğan’ın resmi olması üzerinden Cumhurbaşkanı’nı eleştirirken.

“Çalışmalarımızın karşılığını almazsak veya düşük alırsak da, biz Hataylılara söyleyeceğimizi o zaman söyleriz”  

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay
12 Aralık 2013

Atalay, 30 Mart 2014 yerel seçimleri kapsamında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin’i halka takdim etti. Parmağını sallayarak söz konusu sözleri sarf etmesi tehdit tartışmalarına sebep oldu.
Seçimi CHP adayı kazandı.

 

“Bakanlığın önünde her cuma günü gösteri yapıyorlar. Atanamamış öğretmenler diye uyduruk bir sorun çıkardılar. Bizi öğretmen olarak alın diyorlar…”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer
28 Ekim 2011

Bakan Dinçer’in, UNESCO’nun bir toplantısı için gittiği Paris’te yurttaşlarla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmadan bir kesit.

“Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah’a inanmayı bilmiyorlar… Araştırmacılar ABD ve Kanada’da ateizmin, otizmin bir farklı versiyonu olduğunu söylüyor…”

Sosyolog Fehmi Kaya
22 Nisan 2013

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı’nın açıklamaları.

Haberin tamamı için tıklayınız.