Bir Sabah Uyandın Devlet Bakanı’sın, Bir Sabah Er…

Uğur Dündar’ın sunduğu, bir dönemin meşhur haber programı Arena’nın 1996 yılında yayınlanan bir bölümünde; o dönem Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olan Bahattin Şeker’in sahte belgeler düzenleyerek bedelli askerlikten yararlandığı iddia edildi. Arena ekibinden araştırmacı gazeteci Hasan Cebeci, Ürdün’e kadar giderek Şeker’in orada terzi çıraklığı yaptığını gösteren belgelerin sahte olduğunu ortaya çıkardı.

1988 yılında yurt dışında belirli bir süre çalışanlara tanınan bedelli askerlik hizmetinden faydalanan Şeker’in durumu çok geçmeden mecliste konuşulmaya ve gündemi meşgul etmeye başladı.
Kendisi gibi Doğru Yol Partisi(DYP) bünyesinde bulunan Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan, söz konusu iddianın incelendiğini ve elde edilen bulgulara göre işlem yapılacağını söyledi.

Taylan Turhan bu açıklamayı yaptığında tarihler 20 Kasım 1996’ydı. O tarihten sonra konuyla ilgili bir adım atılmadı. Mili Savunma Bakanı’nın Demokrat Toplum Parti’li(DTP) İsmet Sezgin olması sonrasında 1998 yılı Nisan ayında konu yeniden gündeme geldi.

Söz konusu iddianın yeniden gündeme gelmesi sonrası Bahattin Şeker: “Elimde belgeler var; konsolosluğun bu işte eksiklik olmadığına dair belgesi de var” dedi ve “Dokunulmazlık arkasına sığınmayacağını” ekledi.

İspat Etme Çabası

Yapılan incelemeler sonucunda; tüm bu olanların DTP’ye transfer olmadığı için komplo olarak başına geldiğini aktaran Devlet Bakanı Şeker’in, kendisinin beyanda bulunduğu tarihlerde Ürdün’de çalışmadığı ortaya çıktı.

Temmuz 1998’de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sözlü savunma yapan Bakan, ağustos ayında Ürdün’e belge bulmak için gitti ama eli boş döndü.

Milli Savunma Bakanlığı da Şeker’in belgelerinin sahte olduğuna kanaat getirdi ve askerliğini yapmasını istedi.

Yurt dışına giderken kolay olsun diye işçi pasaportu aldığını ve iş bölümünün boş kalmaması için terzi olarak yazdığını, bunun da kendisine Ürdün’deki kefili tarafından tavsiye edildiğini savunsa da, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı hukuken kimseyi inandıramadı.

İstifa

Bunun üzerine 14 Ocak 1999’da milletvekilliğinden istifa etse de mart ayında TBMM’de yapılan oylamayla istifası kabul edilmedi. Ne var ki YSK, Şeker’in vekiliğini başından itibaren(1995) yok saydığı kararını kamuoyuyla paylaştı.
YSK’nın bu kararı, eski Bakan’ın 16 ay daha askere alınması yolunu da açtı. Ayrıca kendisi hakkında Askeri Ceza Kanunu’nun 81/1 maddesi çerçevesinde, ‘‘Askerlik görevinden kurtulmak için hile yaptığı’’ iddiasıyla 1 yıldan 10 yıl ağır hapisle dava açıldı.

Bahattin Şeker ise, YSK'yı art niyetli olmakla suçladı. Şeker, ‘‘Takdiri Yüce Meclis'e ve kamuoyuna bırakıyorum.’’ dedi.
i

Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi, gerekli belgelerin kendilerine ulaşması sonrası 17 mart 1999’da Bahattin Şeker’in Ağrı Doğubeyazıt 1. Mekanize Tugayı’na teslim olması gerektiğini bildirdi.
Teslim olması beklenen Şeker’in 20 günlük rapor aldığı ortaya çıktı ve birliğine ancak 12 Nisan’da teslim oldu.

“…Ne kadar olursa olsun, askerlik yapmaya hazırım.” diyerek teslim olan eski Bakan, 10 gün sonra askerlik yapamaz yazısıyla terhis oldu.

“Doğan Grubu’nun İşi”

Yıllar sonra 2007 yılında verdiği bir röportajda başına gelenlerin sorumlusu olarak Doğan Medya’yı gösterdi. “Doğan Grubu, Türkiye 1. Futbol Ligi maçlarını yayınlamak için bastırıyordu. Ben de Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak, ‘karşılayamayacağım’ taleplerle yüz yüze geliyordum.Yayın hakkı Erol Aksoy’un Cine 5 televizyonundaydı. Doğan Grubu, yayın hakkının onların elinden alınarak kendilerine verilmesini istiyordu. Yapamazdım ki, yetkim yoktu. Üzerime geldiler. Sonunda askerlik işini ortaya attılar. “ dedi.

Yeniden Meclise

Bahattin Şeker 2011 yılındaki milletvekili seçimleri sonrası MHP Bilecik Milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi.

2012 yılında ise başına gelenlerden ötürü kendisinin “28 Şubat” mağduru olduğunu belirtti. Hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmamasına ve Meclis tarafından dokunulmazlığının kaldırılmamasına rağmen, YSK tarafından milletvekilliğinin bir anda düşürüldüğünü anlatan Şeker, “Bir kasıt olduğu belli” diye konuştu.

Serdar Ortaç’ın Askerlikten Ötürü Hapis Yattığını Biliyor Muydunuz?

Serdar Ortaç, Meksika, Mamak ve Sivas…

Ne Demişti?
Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.