saadet-ogretmenin-cocuk-istismarına-karsi-mucadelesi-ceviizcom

Saadet Öğretmen’in Çocuk İstismarına Karşı Savaşı

İzmir’de bir köy okulu… 2014 yılı Mayıs ayında haber bültenleri korkunç bir olayı duyuruyorlardı bize; 22 yıldır okulda görev yapan müdür Adil Ş., altı kız öğrenciye yönelik cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Olayı ortaya çıkaransa okula yeni atanmış Saadet Öğretmen, Saadet Özkan. Bir öğretmen ve altı cesur yüreğin mücadelesinin kısa hikayesi.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Saadet Öğretmen anlatıyor: “Benden ona giden çocuklar, inanılmaz derecede içlerine kapanmışlardı…Anladım ki müdür odasına kitleniyor bu çocuklar…Kapının kilidini bozdum, sonra bir gün çocuklar o odadayken içeriye girdim. Çocuklarım masanın altındaydı ve o an her şeyin yanlış gittiğini anladım. ‘Bize gıdıklama oyunu oynatıyor öğretmenim.’ dediler.
Sekiz, sekiz buçuk yaşındaydılar. Hepsini sınıfıma topladım. İyi sevmek ve kötü sevmeyi anlattım: ‘iyi sevmek çok güzeldir, sonsuz bir sevgidir, annemizin bize sarılması, babamızın başımızı okşaması…Bikiniyle kapalı olan yerlerimize dokunan biri varsa, bunu kimseye söyleme diyorsa…Bu aramızda sır kalsın diyor, bizi tehdit ediyorsa ya da hiç kimseye söyleme diyorsa bizi kötü seviyor demektir.’
Ve o küçük kahramanım geldi. ‘Beni kötü seven biri var öğretmenim’ dedi.”

“Bütün Arkadaşlarımı Kötü Seviyor”

Öğretmeninin yanına gelen öğrencinin bir sonraki sözü bu olmuştu. Özkan’ın tahmin ettiği üzere bu ‘kötü seven’ kişinin müdür olduğunu da söylemişti minik öğrencisi. Ardından jandarmaya haber verildi ve müdür tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şeker ve Çikolata

Şubat 2016’daki duruşmada çocukların ifadelerine yer verildi. Çocuklar ifadelerinde, baba olarak gördükleri okul müdürünün kendilerine çikolata ve şeker verip kandırdığını, evine ve okuldaki odasına götürüp porno film izlettiğini, elle taciz ettiğini anlattılar.

 

Meslektaşlarına seslenen Saadet Özkan,“Öğretmen arkadaşlarıma şunu iletmek istiyorum. Cinsel istismar vakaları eğitim kurumlarında yüzde yetmiş üç oranında yaşanıyor. Rica ediyorum, lütfen öğretmenler susmayalım; çocuklarımızı kurtaralım.”

"Bana anlattıklarından çok daha ötesi vardı. Çünkü onlar çok küçük yaştan itibaren istismar edildiler."
i

“Komplo Kurbanıyım”

Aynı yıl ekim ayında görülen davada sanık Adil Ş. komplo kurbanı olduğunu iddia etti. 

Mahkeme heyeti, geçen tutukluluk süresini göz önünde alarak oy çokluğuyla Adil Ş.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Karar sonrası konuşan mağdur öğrencilerden birinin babası, “En büyük stresimiz; elini kolunu sallayarak gezen bir insan, suçu isnat edilmiş bir insan nasıl böyle gezer?” ifadelerini kullandı.

Saadet_ogretmen_ve_Essiz_Mucadelesi_Cinsel_istismar_ceviizcom

Her Şey Yeniden Başlıyor

Saadet Öğretmen’in Kadın Dernekleri Federasyonu’na ulaşmasıyla davanın seyri değişti. Tek başına girdiği mücadelede fazlasıyla yıpranan Özkan’ın bu desteğe fazlasıyla ihtiyacı vardı.

Ayşe Arman’la yaptığı röportaj, konunun yeninden ülke gündemine gelmesini sağladı. İzmir Barosu davaya destek verdi.

Haziran ayında görülen bir sonraki celsede sivil toplum kuruluşları adliye önünde Saadet Öğretmen’e destek verdiler. Davada sanık Adil Ş.’nin yeniden tutuklu yargılanmasına karar verildi.

“Hiyerarşiyi Bozdun”

Güneri Civaoğlu’nun sunduğu Şeffaf Oda programına konuk olan Saadet Özkan, Milli Eğitim yetkililerinin olayı doğrudan güvenlik güçlerine ihbar etmesinden ötürü kendisine sitem ettiklerini belirtti: “Bana söylenen şuydu: Bize gelseydin, biz emekli ederdik. Ne gerek vardı, hiyerarşiyi bozdun.”

Ayrıca, sanığın apar topar emekli edildiğini, böylelikle bu kişinin devletten maaş ve tazminatını alacağını; bunun kabul edilemez olduğunu da ifade etti.

Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü

Saadet_ogretmen_ve_Essiz_Mucadelesi_Cinsel_istismar_ceviizcom_2
Kaynak: cnnturk.com
saadet-ogretmenin-cocuk-istismarına-karsi-mucadelesi-ceviizcom-4
Kaynak: cumhuriyet.com.tr

 

Saadet Özkan’ın mücadelesi ülke sınırlarını aşarak Amerika’ya kadar ulaştı. ABD Başkonsolusluğu’nun girişimleriyle Özkan’ın mücadelesi ödüllendirildi. 30 Mart 2016 tarihinde Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü, ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump tarafından Saadet Öğretmen’e takdim edildi.

Ödül töreni sonrası basın aracılığıyla halka seslenen Özkan, “Mahkeme salonlarını doldurmamız lazım. Aileler yalnız, aileler utanıyor ve çekiniyorlar. Suçlu utanmalı.”  ifadelerini kullandı.

Karar Duruşması – 13 Temmuz 2017

Mayıs 2017’de görülen davada savcı sanık için 235 yıl ceza istedi ve iyi hal indirimi talep etmedi. Kara duruşması 13 Temmuz 2017 tarihine ertelendi. Özkan duruşma sonrası, “O salonda insan olanın tahammül edemeyeceği kötülükleri duyduk.” açıklamasında bulundu.

Karar duruşmasında sanık Adil Ş.; cinsel istismar suçundan 79 yıl 6 ay, müstehcen yayın izletmekten de 3 yıl olmak üzere toplam 82,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

"Benim çocuklarım çok acı çektiler ve bugün toplum vicdanı rahatladı, ben de rahatladım."
i

Karar sonrası gözyaşlarına hakim olamayan Saadet Özkan, toplum vicdanını rahatlatıcı bir karar çıktığını belirtti ve ekledi: “Çocuklarımızı koruyalım susmayalım. Her kilitli kapının arkasındaki çocukları görelim. Çocukların yeri adliye koridorları değil. Onlar çocuk parklarında huzur içinde oynasınlar ve güzel bir ömür yaşasınlar.”

Davaya Dair

  • 3 yıl süren davada 5 kez mahkeme başkanı değişti.

     

  • Bu süreçte mağdur çocuklar yasalar gereği ya da eksiklikler nedeniyle 7 kez çeşitli sağlık kuruluşlarından ruh sağlığı raporu almaya gönderildi. Başlarına gelenleri tekrar tekrar yaşadılar. Her seferinde de çocukların ruh sağlıklarının bozulduğu tespit edildi.

     

  • Çocukların ifade vermeleri öncesinde mahkeme salonu boşaltıldı, hakimler cübbelerini çıkardılar. Çocukların olabildiğince rahat hissetmeleri amaçlandı.

“Çocuk Susar, Sen Susma! Artık UCİM Var…”

Saadet Özkan, 11 Temmuz 2017 tarihinde Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ni(UCİM) kurdu. Dernek bugün pek çok davaya müdahil olup mağdurlara destek olmakta. Kurdukları ihbar hattıyla da sesini duyuramayanların sesi olmaya çalışmaktadır. ucim.org.tr

saadet-ogretmenin-cocuk-istismarına-karsi-mucadelesi-ceviizcom-5

Ne Demişti?

Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.

Saadet Özkan’ın katıldığı Şeffaf Oda programı için tıklayınız.