Sıra Dışı Tazminat Gerekçeleri

Ülkemizde ve dünyada kazanılan tazminat davalarının sıra dışı gerekçeleri.

Koltuğu Suçladı – 1998

Amerika’nın Chicago kentine 1989 yılında gerçekleşen trafik kazası sonrası kötürüm kalan Debra Buongiovanni, otomobilin koltuğunu suçlayarak General Motors adlı şirkete tazminat davası açtı. Mahkemenin haklı bulduğu Buongiovanni, şirketten 28 milyon dolar tazminat almaya hak kazandı.

U2 Yüzünden Kulakları Sağır Oldu -1997

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet,Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de konser veren İrlandalı müzik grubu U2’nun, 1993 yılında Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenen konserine giden bir kişinin sol kulağı yüzde 75, sağ kulağı ise yüzde 49 duyma kaybına uğradı.

Konserin organizatörüne açılan dava sonucu, mağdur 34 bin dolar tazminat kazandı. 

 Zayıflama İlacı, Şirketi Zayıflattı – 1999

Amerika’da “Fen-Phen” isimli zayıflama ilacını kullanan 295 bin kişi, bu ilacı kullanan bazı kişilerde kalp kapakçığı bozuklukları ortaya çıkması sonucu American Home Products firmasına toplu dava açtılar. İlaç 1997 yılında piyasadan kaldırılmadan önce 6 milyon kişi tarafından kullanılmıştı.
Mahkeme, ilaç firmasının kullanıcılara 3.75 milyar dolar tazminat ödemesine karar verdi. Firmanın daha önce yaptığı ödemeleri de ekleyince, ilaç kullanıcılarına ödediği miktar tam 13.2 milyar dolara çıktı.

Pantolonum Çamur Oldu -2002

İzmir’de yaşayan Hakan Çağlar Ülkü, 2001 yılında yaşanan sel felaketi sırasında sular altında kalan otomobili ve evinin önünü temizlerken elbiselerinin çamurlandığı iddiasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne(İZSU) maddi ve manevi tazminat davası açtı.
İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, Belediye’yi sorumlu tutatarak Ülkü’ye 35 milyon(Bugün yaklaşık 160 ₺) lira maddi tazminat ödenmesine hükmetti.

40 Yıllık Tiryaki – 2001

Richard Boeken, 40 yıl boyunca güne iki paket içtiği sigara sebebiyle iyileştirilemeyecek türde akciğer ve beyin kanserine yakalandı. 
13 yaşından beri Malboro tüketen Boeken, Philip Morris adlı şirkete açtığı dava sonucunda ilk olarak 3 milyar dolar tazminat kazanmışsa da yapılan itiraz sonucu bu tutar 100 milyon dolara indirildi.
Ne var ki Boeken, tazminat eline geçemeden 2002 yılı Ocak ayında hayata gözlerini yumdu.

Terminatörün Kaslarının Zaferi – 1999

Terminatör karakteriyle dünyaca üne sahip olan Arnold Schwarzenegger, Alman kardiyolog Willi Heppe ile öleceği üzerine yaptığı yorum sebebiyle mahkemelik oldu.
Heppe, bir radyo programında yaptığı açıklamada “Çok yakında, çok ünlü Avusturyalı bir aktörün fazla hormon kullanmak yüzünden öleceğini” iddia etmişti.
Bunun üzerine kişilik haklarına tecavüz suçlamasıyla Schwarzenegger tarafından mahkemeye verilen Heppe, ünlü aktöre 20 bin mark tazminat ödemeye mahkum edildi.

Erdoğan’dan Star’a Dava – 2003

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın sahibi olduğu Star Gazetesi’nin 14 Haziran 2003 tarihli nüshasında Uzan’ın kendisine yönelik kullandığı “…Ey kalleş adam…Sen ne biçim Müslümansın?” ifadeleri sonrası mahkemeye başvurdu.
Mahkeme heyeti, Erdoğan’ı haklı bularak Star Gazetesi’nin 100 milyar (Bugün yaklaşık 380 bin ₺) lira tazminat ödemesine hükmetti.

Asansörde Mahsur Kaldılar – 1994

İzmir’de gittikleri bir iş hanında kapıcının asansörü kilitlemesi sonrası 41 saat ailesiyle birlikte mahsur kalan Tekin Yiğitoğlu, mahkemeye götürdüğü dava neticesinde önce 20 milyon lira(Bugün yaklaşık 5 bin ₺) tazminat almaya hak kazandı.
Daha sonra Yargıtay, verilen kararı bozarak miktarı 80 milyona çıkardı ve faiziyle birlikte Tekinoğlu Ailesi’ne 130 milyon lira(yaklaşık 32 bin ₺) tazminat ödenmesine karar verdi.

Ne Demişti?

Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.

İngilizce: Leagle, Mtv, Cnn, TheGuardian Türkçe: Milliyet