Serdar Ortaç, Meksika, Mamak ve Sivas

Serdar Ortaç’ın askerlik meselesi yüzünden hapis yattığını hatırlıyor musunuz?

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Bahattin Şeker’in askerlik serüvenini sizlerle paylaşmıştık. Bu gibi durumların önüne geçmek adına 1998 yılı Nisan ayında Milli Savunma Bakanlığı, askerliklerini henüz yapmamış diğer ünlü simaları sıkı takibe aldı.

Sanat, spor ve iş dünyasından pek çok ismin askerlik durumu medyanın da oldukça ilgisini çekti. Henüz askerlik vazifesini yerine getirmemiş ünlülerin konuyla ilgili açıklamalarına sık sık yer verilen haberlerde Tarkan: “Kasım 1998’e kadar tecilim var. Sonrası için bir şey söyleyemem. ABD’deki çalışmalarım sürüyor.” açıklamasını yaparken Mustafa Sandal eğitiminin devam ettiğini, eğer okulu biterse askere gideceğini söylüyordu.

“Meksika’da Çalışıyorum”

Bu ünlülerden biri olan Serdar Ortaç ise: “Meksika’da bir şirkette çalışıyorum. Bu şirkette gelir elde ederek çalıştığım kanıtlandı. Albüm çalışmalarım nedeniyle geçici bir süre için Türkiye’ye geldim. Meksika’ya döneceğim. Tecilim bitince ben de askere gideceğim.” açıklamasını yaptı.

Tutuklama Talebi

8 Ekim 1998’de askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçlamasıyla hakkında tutuklama talebi çıkan Ortaç; asker kaçağı olmadığını, çalışmalarının büyük bir kısmını Meksika’da sürdürdüğünü belirterek: “Bazı evraklar Askerlik Şubesi’ne ulaşmamış olabilir. Askerlikten kaçacak son insan benim. Zamanı gelince kışlama koşacağım.” ifadelerini kullandı.

Tutuklanma talebini basından öğrenen Ortaç’a, ertesi gün Bostancı Gösteri Merkezindeki konseri öncesinde polisler tarafından askere çağrı tebliği yapıldı. Bunun üzerine basına konuşan sanatçı: “Askerlikten kaçmıyorum. Ben şarkılarımı bu vatan için yapıyorum. 23 Kasım’da paşa paşa askere gideceğim.” açıklamasını yaptı.

Her Şey Çok Hızlı İlerledi

Bostancı’daki konseri biter bitmez bu sefer gözaltına alınan Serdar Ortaç, nöbetçi mahkemeye çıkarıldı ve tutuklu kalmasına karar verilerek cezaevine gönderildi. 1 ile 10 yıl arası hapis istemiyle yargılanacak olan Ortaç daha sonra Mamak Cezaevi’ne gönderildi.

Askeri Başsavcılığın tarafından sunulan iddianamede; KKTC’de bir üniversitede okumak için yaptığı başvurunun YÖK tarafından kabul edilmemesi üzerine askerliğinin ertelenemediği, ayrıca gerçekte Meksika’da çalışmadığı öne sürüldü.

6 Kasım 1998'de cezaevinden çektiği faksta: "Asker kaçağı değilim, bazı meslektaşlarım gibi yabancı ülkelerdeki adı sanı duyulmamış üç kuruşluk okulları kendime paravan olara kullanmadım. Sol gözümde yüzde 5 görme kaybı var. İki gözümü de kaybetsem yine de vatani görevimi yerine getireceğim."
i

“Çürük Raporu Almak İstemiyorum”

7 Aralık’ta askeri mahkeme karşına çıkan Ortaç: “Benim cezaevinde yatmamın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bir faydası yok. Bir an önce askerliğimi yapmak için tahliyemi istiyorum.” dedi.

Tek hatasının 20 yaşına geldiğinde askere gitmemek olduğunu belirttikten sonra; 8 yıldır gözlerinde göz akı iltihaplanması rahatsızlığının olduğunu, GATA’da yapılan muayenede de bunun ortaya çıktığını söyleyen ünlü şarkıcı ayrıca “Rahatsızlığın sebebiyle askerliğe elverişli değil raporu alabilirdim ama bu konuda basına malzeme olmak istemedim. Bu saatten sonra da çürük raporu almak istemiyorum.

Kuzey Kıbrıs’taki üniversite meselesine gelince; Kıbrıs’ta bir otele çok borçlanmıştım. Hafta arası okuyup, haftasonu çalışarak borcumu ödemeyi düşündüm ancak daha sonra Meksika’dan gelen kaset teklifi daha cazip geldi. Sahte belgeler kullanarak askerlikten kaçmadım, amacım daha fazla para kazanıp borcumu kapatmak ve dünyada ün yapmaktı.” diye konuştu.

"Çıkardığım kaset Meksika'da 220.000 sattı. Ama bu satışı Fransa'da elde etmediğim için basında yer almadı." (Aynı dönemde Tarkan Fransa ve Avrupa'da müzik listelerini sallıyordu.)
i

Özgürlük

14 Aralık’ta görülen davada Serdar Ortaç’ın gözündeki rahatsızlık sebebiyle tahliyesine karar verildi. 65 gün sonra özgürlüğüne kavuşan şarkıcı, duruşmada “Beni bir an önce birliğime sev edin. ‘Çürük Serdar’ damgası yemek istemiyorum.” dedi. Mahkeme heyeti Ortaç’ın bir sene sonraki muayene sonucunda askerlik durumunun yeniden incelenmesine karar verdi.

"Korkunun ecele faydası yokmuş/ Gidenlerin çoğu döner mi bilmem/Bugünün yarına çıkışı yokmuş/Hasretim Mamak'a yeter mi bilmem/Gecemde güneşin biter mi anne/Bu yanan ateşin söner mi anne/İçimde kül olan yaram kanıyor/Hasretim Mamak'a yeter mi anne."
Ortaç, 65 gün kaldığı cezaevinde 6 tane beste yaptı. Yukarıdaki satırlar da onlardan birine ait.
i

Bedelli Fırsatı

17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen ve ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden olan Gölcük Depremi sonrası yaraların daha çabuk sarılabilmesi için gelir arayışına giren hükümet, bedelli askerlik uygulamasını hayata geçirmeye karar verdi.

Aynı yıl Kasım ayında yürürlüğe giren yasayla başlayan bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için spor,iş ve sanat dünyasından pek çok isim başvurdu.

Askerlik sebebiyle hapis yatan Serdar Ortaç da, bedelli askerlik yasasından yararlandı ve 2000 yılı Temmuz ayında Sivas’ta vatani görevini yerine getirdi.

Hapis yatmasa da askerlik konusunda sorunlar yaşayan bir diğer önemli isim de şüphesiz ki, tecili bitmesine rağmen teslim olmayan ve yurt dışından dönmeyen Tarkan’dı. 1998 Kasım ayında teslim olmayan ve tecil isteği reddedilen, daha sonra yaptığı “Savaşa karşıyım” açıklamalarıyla Tarkan, hain ilan edildi; vatandaşlıktan çıkarılacağı haberleri uzun süre kamuoyunu meşgul etti. Fakat bedelli askerlik yasasıyla o da Mustafa Sandal’la beraber Malatya’da askerlik görevini yerine getirdi.

“Bana İnanmadılar”

2014 yılında kendisine MS hastalığı (Multipl skleroz) teşhisi konulan Serdar Ortaç, Twitter’dan sitem dolu bir paylaşım yaparak “Ben asker kaçağı değildim, Sivas’ta yaptım. 3 ay kaçak diye de hapis yattım. Bugün inanmadıkları o hastalıktan dolayı yataktayım. Lanet olsun.” açıklamasında bulundu.

Bir Garip Olay: "Mirsad Türkcan'ın Kaçırılması"
Ülkemizi NBA'de temsil eden ilk isim olan Mirsad'ın, Bursa'da oynanan Gürcistan maçı sonrası, "asker kaçağı" olduğu gerekçesiyle gözaltına alınacağı haberi üzerine, milli takım yetkilileri; maç bitmeden Türkcan'ı oyundan alıp apar topar ABD'ye yolladılar.
i
Ne Demişti? Geçtiğimiz yıllarda söylenmiş ve hafızalarda yer etmiş sözleri derledik. Buradan.